Concerte şi evenimente de weekend în Bucureşti

De Erika Chivu, pe

Că preferi un concert rock, un eveniment cultural sau un târg cu produse tradiţionale, că pvrei să ieşi din casă ziua sau noaptea, weekendul acesta ai ce face în Bucureşti.

Concerte Metallica, Gotan Project şi Massive Attack

În acest weekend, Mecca rockului se mută la Bucureşti. Sau cel puţin aşa ne „ameninţă” organizatorii festivalului Sonysphere. Vineri seara, la Romexpo, îi poţi asculta pe cei de la Manowar, Paradise Lost sau Orphaned Land, iar sâmbătă vine legendara trupă Metallica, alături se Slayer, Megadeth şi Anthrax. Duminică vor cânta, pentru prima dată în România, Rammstein.

Abonamentul pentru toate cele trei zile costă între 371 şi 583 de lei, în reţeaua Eventim. Pentru ziua de vineri preţurile încep de la 120 lei, iar pentru sâmbătă sau duminică plăteşti de la 190 lei.

Dacă ai alte gusturi în materie de muzică, vineri, 25 iunie, la ora 20:00, începe concertul Gotan Project la Sala Palatului. Trioul format dintr-un francez, un argentinian şi un suedez te va încânta cu electro-tango asezonat cu influenţe de jazz, raggae, jive sau salsa. Spectacolul de azi face parte din turneul european de promovare al ultimului album semnat de Gotan Project, „Tango 3.0”, lansat pe piaţă la începutul acestui an. Biletele la preţuri între 120 şi 250 lei, pot fi achiziţionate online sau din reţeaua Eventim.

Duminică, la Zone Arena, poţi asculta Massive Attack, de la ora 20:00. Duoul se află în turneul de promovare al albumului „Heligoland”. Preţul unui bilet începe de la 95 de lei.

Târguri cu produse unicat şi noapte albă la institutele culturale

Dacă ai chef de o tură la shopping, ar fi păcat să mergi iar în mall ca să-ţi iei aceleaşi lucruri pe care le vezi la alte zeci sau sute de femei pe stradă. Mai bine vizitează „The big iSHOES”, primul târg concept de pantofi şi genţi. Targul are loc sâmbătă şi duminică, pe 26 şi 27 iunie la Cărtureşti – Cafeneaua Verona, iar intrarea costă 10 lei de persoană. Găseşti pantofi şi genţi realizate de designeri români, dar şi produse din afara ţării.

Vineri spre sâmbătă se desfăşoară Noaptea Albă a Institutelor Culturale, ce va include mai multe evenimente: filme, concerte, spectacole, expoziţii. Pentru a te deplasa între cele 11 institute culturale deschise la noapte ai la dispoziţie o linie RATB specială care circulă gratuit de la ora 23:00 până la ora 4:00.

Institutul Francez te aşteaptă cu o aventură de o noapte. Sub numele de „A night afFair” are loc un târg ce reuneşte designeri de bijuterie contemporană, modă şi obiect. Toate produsele pe care le găseşti aici sunt unicat, iar preţurile sunt cele de atelier. Intrarea este liberă.

În aceeaşi noapte, la British Council vei putea vedea scurt metraje de animaţie, la Centrul Cultural al Republicii Ungare te aşteaptă un concert de pian, iar la Institutul Cervantes – o lansare de carte.

Târg de Sânziene si tradiţii maramureşene

Dacă nu vrei să renunţi la somnul de frumuseţe, ai ce face şi pe timpul zilei. Cu ocazia Sânzienelor, Muzeul de Geologie te invită la o expoziţie cu vânzare de cristale, flori de mină şi bijuterii. Târgul are loc de vineri până sâmbătă, între orele 10:00 şi 18:30.

Şi dacă tot eşti aici, intră şi peste drum, la Muzeul Taranului Roman, unde te aşteaptă meşteşugari din Maramureş ca să-ţi prezinte obiecte specifice: vase de lut, cergi de lână, straie populare, măşti şi, desigur, preparate gustoase. Vineri şi duminică, târgul este deschis de la 10:00 până la 18:00, iar sâmbătă se închide la 17:30.