Petrecere de Halloween la Clubul Ţăranului

De Unica.ro, pe Ultimul update Luni, 30 octombrie 2017, 11:21

Sesiunea de toamnă a Serilor Irlandeze la Clubul Ţăranului (Bucureşti, str. Monetăriei nr. 2) continuă, pe data de 28 octombrie, cu o ediţie specială de Halloween.
Începând cu ora 21.00 se dă startul la distracţie, iar formaţia Shannon şi dansatorii Irish Way vor întreţine atmosfera în stil irlandez. Un bilet de intrare costă 20 de lei. Elevii şi studenţii au reducere!

Halloween este o sărbătoare de origine irlandeza (celtică), preluată astăzi de multe popoare din lumea occidentală, ea răspândindu-se în secolul al XIX-lea prin intermediul imigranţilor irlandezi din Statele Unite ale Americii. Ea este celebrată în noaptea de 31 octombrie, deşi în unele ţări data sărbătorii variază. Specific pentru Halloween este dovleacul cioplit, care reprezintă Lanterna lui Jack. Cu ocazia acestei Sărbători, omenii se deghizează în vrăjitori, mumii sau alte personaje bizare. În alte ţări, Halloween-ul este serbat prin parade şi carnavaluri.

Sursă: Libertatea.ro