De Diana Zagrean, pe Ultimul update Joi, 18 noiembrie 2021, 10:32

Supermarketurile de la noi s-au umplut în ultima vreme de tot felul de fructe ciudate. Pe lângă cele care se găsesc la noi mai există şi altele, unul mai bizar şi mai interesant ca altul. Iată o listă cu 5 fructe exotice ciudate şi cum să le foloseşti.
Fructul dragon
Cunoscut şi sub numele de pitaya, fructul dragon este produsul câtorva specii de cactus. Ca textură seamănă cu frcutul de kiwi şi se consumă crud.
Inedit: 5 fructe exotice ciudate şi cum să le foloseşti
Nu trebuie asociat cu alimente cu gust puternic, ci mai degrabă este potrivit pentru a „curăţa cerul gurii” de aromele felului precedent (ca şi ghimbirul murat folosit lângă sushi).
Kiwano
Inedit: 5 fructe exotice ciudate şi cum să le foloseşti

Pepenele cu ţepi, cum mai este numit acest fruct ciudat, venit, parcă de pe altă planetă este înrudit şi cu castravetele. De obicei este folosit mai degrabă cu scop decorativ, decât pentru gustul său deosebit. Mai nou, fructul a început să fie cultivat şi în România şi se pare că are tot felul de aplicaţii medicale.
Rambutan
Inedit: 5 fructe exotice ciudate şi cum să le foloseşti

Unul dintre cele mai ciudate fructe din listă, rambutanul înseamnă în limbile indonezană, malaieziană şi filipineză „păros”. Interiorul se asemănă mult cu fructul lychee, alb sau translucid şi gelatinos. Este bun în salate de fructe sau pentru îngheţate exotice.
Mangustan
Inedit: 5 fructe exotice ciudate şi cum să le foloseşti

Unul dintre cele mai gustoase fructe din listă, mangustanul are o perioadă foarte scurtă de culegere, de aceea ar trebui să profitaţi de sezon dacă vizitaţi Thailanda între lunile mai şi septembrie.
Mâna lui Buddha
Inedit: 5 fructe exotice ciudate şi cum să le foloseşti

Cunoscut şi ca „lămâia cu degete”, acest fruct cudat este înrudit cu citricele. Partea albă şi groasă este foarte bună confiată, dar şi sub formă de lichior. Ca şi alte citrice, Mâna lui Buddha este mai degrabă acru şi preţuit, în general, pentru uleiurile esenţiale pe care le conţine.

Descoperă mai multe despre fructele de pe alte meleaguri! Află cum se mănăncă guava, ce gust are fructul de durian și beneficiile sweetie!

Foto: Northfoto