Călătorii: Cernăuţi, oraşul cu istorii multe

De Lumea Femeilor, pe Ultimul update Marți, 31 august 2021, 12:35

Vizita într-un oraş istoric precum Cernăuţi nu poate fi decât memorabilă, căci istoria şi timpurile moderne îşi dau mâna peste râul Prut, cel care traversează oraşul.
Plimbarea pe străzile „Micii Viene”, cum i se spunea, ţi se va părea ca la Sibiu sau la Sighişoara căci, asemeni lor, şi Cernăuţiul a făcut parte din Imperiul austro-ungar. Însă, ceea ce-ţi va bucura ochii va fi Universitatea din Cernăuţi – Yuriy Fedkovych acum, Franz-Josef în 1875.

Înscrisă în Patrimoniul Unesco, este locul unde, la 28 noiembrie 1918, s-a votat unirea Bucovinei cu România. La intrare vei plăti 20 grivne (2 euro) pentru un tur cu un ghid, care te va duce şi în celebra Sală a oglinzilor veneţiene. fără probleme o zi întreagă căutând, cumpărând şi mâncând.

Produsele alimentare sunt de foarte bună calitate şi uimirea îţi va fi mare când vei descoperi raionul de pescărie de la supermarketul Maidan. Îţi va plăcea la Cernăuţi, nu mă îndoiesc. E o lecţie în multe sensuri. Sejur frumos!