Câştigătorii premiilor Emmy 2010

De Erika Chivu, pe

„Mad Men”, „Modern Family” si „Temple Grandin” au fost printre marii câştigători ai premiilor Emmy 2010. Nu s-au lăsat mai prejos nici „Breaking Bad” sau „Glee”.
Aseară a avut loc la Los Angeles, ediţia cu numărul 62 a premiilor Emmy, echivalentul pentru televiziune al Oscarurilor. Prezentate de comicul Jimmy Fallon, premiile au răsplătit, ca în fiecare an, cele mai bune prestaţii în seriale, miniserii şi filme pentru televiziune, atat comedii, cât şi drame.

Actorul Jim Parsons a primit premiul pentru cel mai bun actor într-un serial de comedie pentru rolul lui Sheldon Cooper din „The Big Bang Theory”. Cea mai bună actriţă într-un serial de comedie a fost considerată „sora Jackie” – Edie Falco. Actriţa, care a mai primit trei premii Emmy pentru rolul din serialul „The Sopranos”, i-a suflat premiul Juliei Louis Dreyfus din „The New Adventures of Old Christine”.

Cel mai apreciat serial al acestei ediţii a fost însă „Modern Family”, care a primit trei premii, printre care şi cel pentru cea mai bună comedie. De asemenea, Eric Stonestreet a fost considerat cel mai bun actor în rol scundar, iar Steven Levitan şi Christopher Lloyd au primit premiul pentru cel mai bun scenariu.

Deloc surprinzător, cel mai bun serial dramă a fost considerat „Mad Men”.

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial de comedie a fost Jane Lynch, în „Glee”, dar a fost premiat şi regizorul acestui serial.

Din categoria dramelor, juriul a preferat, se pare, „Breaking Bad”, povestea profesorului de chimie care devine traficant de droguri. Aaron Paul a primit premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar, iar Bryan Cranston a fost considerat cel mai bun actor în rol principal, cucerind premiul la care mai râvneau Michael C. Hall pentru „Dexter” şi Hugh Laurie pentru „House”

Una dintre vedetele serii a fost filmul de televiziune „Temple Grandin”, realizat de HBO. Povestea femeii autiste, jucată de Claire Danes, a avut 14 nominalizări şi a cucerit cinci premii, printre care şi cele pentru cea mai bună actriţă în rol principal sau cel mai bun film de televiziune.

Un premiu special a primit şi George Clooney, răsplătit pentru acţiunile sale umanitare. Câştigătorul la categoria reality show a fost, spre surprinderea tuturor, „Top Chef”, care i-a suflat premiul lui „Amazing Race”.

Iată în lista nominalizaţilor şi câştigătorilor la premiile Emmy 2010.

Cel mai bun serial dramă

Breaking Bad
Dexter
The Good Wife
Lost
True Blood
Mad Men

Cel mai bun serial de comedie

30 Rock
Curb Your Enthusiasm
Glee
Nurse Jackie
The Office
Modern Family

Cel mai bun reality-show

The Amazing Race
American Idol
Dancing with the Stars
Project Runway
Top Chef

Cea mai buna emisiune de comedie, muzică sau varietăţi
The Colbert Report
Real Time with Bill Maher
Saturday Night Live
Tonight show with Conan O’Brien
The Daily Show

Cel mai bun actor în rol principal în serial dramă

Kyle Chandler, Friday Night Lights
Matthew Fox, Lost
Michael C. Hall, Dexter
Jon Hamm, Mad Men
Hugh Laurie, House
Bryan Cranston, Breaking Bad

Cea mai buna actriţă în rol principal în serial dramă

Connie Britton, Friday Night Lights
Glenn Close, Damages
Mariska Hargitay, Law & Order: SVU
January Jones, Mad Men
Julianna Margulies, The Good Wife
Kyra Sedgwick, The Closer

Cel mai bun actor în rol principal în serial de comedie
Alec Baldwin, 30 Rock
Steve Carell, The Office
Larry David, Curb Your Enthusiasm
Matthew Morrison, Glee
Tony Shalhoub, Monk
Jim Parsons, The Big Bang Theory

Cea mai buna actriţă în rol principal în serial de comedie
Toni Collette, United States of Tara
Tina Fey, 30 Rock
Lea Michele, Glee
Julia Louis-Dreyfus, The New Adventures of Old Christine
Amy Poehler, Parks and Recreation
Edie Falco, Nurse Jackie

Vezi în pagina următoare care sunt ceilalţi câştigători ai premiilor Emmy 2010!

Citeşte continuarea pe pagina următoare: 1 2