De Claudia Grigore, pe Ultimul update Joi, 09 martie 2017, 14:04
Când este Paștele în 2017 este una dintre cele mai frecvente întrebări în această primăvară. Oamenii își doresc să știe când începe postul Paștelui, când este săptămâna patimilor, când se încondeiază ouăle, când este Joia Mare, când este Vinerea Mare, care sunt tradițiile de Paște etc.

În acest articol vei găsi răspuns la toate întrebările tale legate de Paștele din 2017

Când este Paștele în 2017

Paștele ortodox și paștele catolic cad destul de rar în aceeași zi, deoarece aceste date sunt stabilite diferit, în funcție de calendarul iulian și calendarul gregorian.

Când este Paștele în 2017

Paștele ortodox și paștele catolic în 2017 au loc în aceeași zi, pe 16 aprilie. Ultima oară când s-a mai întâmplat această potrivire a fost în 2014.

Paștele catolic nu va cădea niciodată în luna mai, dar paștele ortodox poate cădea în aprilie sau mai, dar niciodată în martie.

Săptămâna Patimilor va fi în perioada 10 – 14 aprilie. Joia Mare este pe 14 aprilie și Vinerea Mare pe 15 aprilie.

Postul Paștelui 2017 începe la data de 27 februarie. În această perioadă nu se fac nunți. Postul Paștelui este cel mai lung post de peste an – are 40 de zile, de aceea i se mai spune și postul Mare.

Când începe vacanța elevilor de Paște 2017

Elevii din sistemul preuniversitar vor avea vacanță de primăvară în perioada 19 – 30 aprilie, și se vor întoarce la cursuri pe 2 mai.

Tradiții de Paște  – încondeierea ouălor

Când se încondeiază ouăle de Paște? În Joia Mare (Joia Patimilor sau Joia Neagră).

Încondeierea ouălor sau impistrirea este un obicei vechi în România. Pentru încondeiere se folosesc simboluri diferite în funcție de zona țării. Linia dreaptă semnifică viața, linia dreaptă orizontală reprezintă moartea, spiralele reprezintă timpul etc.

Pe ouă mai apar cruci, stele, diverse animale, motive vegetale, mărgele etc.

Când pică Paștele ortodox în următorii ani

În următorii ani, Paștele ortodox va cădea pe datele de 8 aprilie – in 2018, 28 aprilie – in 2019, 19 aprilie – in 2020, 2 mai – in 2021.

Sursa foto 123rf

Citește și Cum va fi vremea de Paște și 1 Mai 2017