Copiii din Coreea de Nord, trimiși la muncă forțată în vacanță

De Oana Savin, pe
Vacanțele nu mai reprezintă un prilej de bucurie pentru copiii din Coreea de Nord, din contră, acestea s-au transformat de curând într-un adevărat coșmar. Regimul de la Phenian a decis să îi trimită la muncă forțată.

Recent, elevii au fost informați că vor beneficia de „vacanță de plante comestibile” și „vacanță de ghinde”, în care sunt trimiși la muncă forțată.

Mai mult, elevii de gimnaziu și liceu vor merge și în „vacanța de lemn de foc”, potrivit Daily NK.

În timpul acestor așa-numite vacanțe, copiii sunt trimiși în zonele montane unde sunt nevoiți să îndeplinească anumite cote de colectare a plantelor sau a lemnelor pentru foc.

Astfel, ei trebuie să aducă aproximativ un kilogram de plante sălbatice comestibile, 5 kilograme de ghinde și să strângă 5 kilomgrame de lemne de foc.

Totodată, elevii sunt nevoiți să ucidă trei iepuri pentru a aduce pieile lor.

Unele școli le cer elevilor să aducă și o pereche de mănuși pentru „oamenii muncii de pe șantiere”.

Dacă ei nu reușesc să realizeze cotele, trebuie să achite o amendă, de doi dolari americani.

Copiii săraci, care nu își pot permite să plătească amenda, aleg să nu se întoarcă la școală până ce nu au strâns cota. Alții, muncesc ca zilieri pentru a strânge bani de amendă.

Citește și: Copiii nu mai au voie să pună scrisori pentru Moș Crăciun sub brazii din spațiile publice

Citește și: Un tânăr care vrea să își vândă pielea după moarte a primit deja o ofertă generoasă. De ce valorează atât de mult

Sursă foto: Northfoto