Un bărbat din Târgu Jiu a făcut infarct la o zi după ce se vaccinase anti-COVID-19

De Unica.ro, pe

Un bărbat din Târgu Jiu, în vârstă de 46 de ani, a decedat la o zi după ce i-a fost administrat vaccinul anti-COVID-19.

Ion Barbu, fratele medicului Letiția Barbu, s-a simțit foarte rău luni dimineața și a leșinat după ce a ajuns la birou, iar colegii săi au fost nevoiți să cheme o ambulanță. Medicii au costatat că bărbatul suferise un infarct și l-au resuscitat când au ajuns la fața locului. După câteva minute, când părea că începe să-și revină, echipajul medical l-a transportat la Unitatea Primiri Urgențe a Spitalului Județean Târgu Jiu pentru mai multe investigații. Acolo, după circa 12 ore, bărbatul a făcut un alt infarct în urma căruia nu a mai putut fi salvat.

Cu o zi înainte, bărbatul se vaccinase împotriva SARS-CoV-2. Colegii acestuia au spus că nu știau ca el să fi avut vreo problemă de sănătate potrivit presei locale.

Foto – 123rf.com