Matematica le-a luat piuitul! Le-a dat mari bătăi de cap până şi elevilor foarte buni

De Libertatea.ro, pe

Absolvenţii claselor a VIII-a au încheiat ieri evaluarea naţională cu proba de matematică. La ieşirea din sala de examen, cei mai mulţi elevi s-au declarat învinşi de subiectele de la geometrie, situaţie în care, spun ei, le va fi diminuată simţitor media de admitere.
Judecând după mediile celor care studiază aici şi după rezultatele la concursurile şcolare, Colegiul Naţional I.L. Caragiale este, fără doar şi poate, una din cele mai bune instituţii de învăţământ din ţară. Însă chiar şi la acest nivel, gradul de dificultate al subiectelor de la proba de matematică li s-a părut copiilor ca fiind unul ridicat.

„Deşi am încheiat gimnaziul cu media 9,91 şi am studiat intens pe toată durata gimnaziului, subiectele la geometrie mi-au cam dat bătaie de cap. Cel puţin la unul din ele era o capcană şi, doar dacă te prindeai de asta, ştiai ce e de făcut”, ne-a spus Alexandru Frînculeasa. De aceeaşi părere e şi Sofia, colega lui.

Citeşte mai multe pe Libertatea.ro