Topul şcolilor din Bucureşti după rezultatele la Evaluarea Naţională 2021

De Unica.ro, pe
Duminică, 4 iulie, au fost publicate rezultatele la Evaluarea Naţională 2021. În funcție de acestea a fost realizat și topul școlilor din București. Colegiul Național „Tudor Vianu” se află pe primul loc.

Topul școlilor din București realizat de Ziarul Financiar a inclus atât școli publice, cât și private, în or­dinea apariţiei lor în tabelul des­cre­s­că­tor al mediilor obţinute de elevi, publicat de Ministerul Educaţiei.

Şcolile publice au fost câşti­gă­toa­rele examenului de Eval­u­a­re Naţională 2021, cu pon­deri ale mediilor ge­ne­ra­le de 9,50 şi mai mari de până la 79% din totalul ce­lor ob­ţi­nute de elevii care au susţinut acest exa­men, con­form datelor de la Minis­te­rul Edu­caţiei. Cel mai bun rezultat înregistrat de o şcoală privată a fost o pondere de 50%, cel al Liceului Ioanid.

Co­le­giul Naţional „Gheorghe Lazăr” a avut o pondere a mediilor generale de 9,50 şi peste de 56%, din un total de 34 de elevi, iar Colegiul Naţional „Grigore Moisil” a ajuns la o pondere de 45% a acestor medii generale, dintr-un un total de 73 de elevi.

Cea mai mică pondere a mediilor generale de 9,50 şi peste din şcolile de stat din Bucureşti incluse în top 10 a fost de 14% din 35 de elevi, cea a Colegiului Naţional Cantemir Vodă, pe când cea din şcolile private a fost de 4% din un total de 27 de elevi, cea a Liceului Waldorf.

Complexul Educaţional „Laude-Reut”, instituţia şcolară care ocupă poziţia a doua în to­pul şcolilor private, a avut o pondere de 30% din 23 de elevi, iar Liceul Teoretic „Şcoala Mea”, ocupantul poziţiei a treia, a ajuns la 23% din 26 de elevi.

În Bucureşti au fost doar 14 medii generale de 10 anul anul acesta, iar cele mai multe au fost obţinute de elevii de la Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu“, Colegiul Naţional „Grigore Moisil“ şi Şcoala Gimnazială 97, respectiv câte doi elevi de la aceste unități de învățământ.

Topul școlilor din învățământul public din București

Potrivit informațiilor centralizate de ZF, topul școlilor din București, după ponderea mediilor generale de 9.5 și peste obținute la Evaluarea Națională, este următorul:

• Colegiul Național „Tudor Vianu”
  • Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”
  • Colegiul Național „Grigore Moisil”
  • Colegiul Național „I.G. Duca”
  • Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”
  • Școala Gimnazială nr. 79
  • Școala Gimnazială nr. 97
  • Școala Gimnazială nr. 195
  • Colegiul Național „Școala Centrală”
  • Colegiul Național „Cantemir Vodă”

Citește și: Rezultate Bacalaureat 2021. Notele la BAC pe județe

Adi Nartea, declarații emoționante despre problemele sale de sănătate din trecut

Carmen Brumă dezvăluie cele 10 reguli pentru a scăpa de celulită

Margherita de la Clejani, după un incident jenant din trecutul ei: Voi face o grevă și scandal peste tot!

Clasamentul școlilor din învățământul privat din București

Clasamentul școlilor private din București, după ponderea mediilor generale de 9.5 și peste obținute la Evaluarea Națională, este acesta:

• Liceul Internațional Ioanid
  • Complexul Educaţional „Laude-Reut”
  • Liceul Teoretic „Şcoala Mea”
  • Liceul Teoretic Internațional de Informatică București
  • Liceul Teoretic „Genesis College”
  • Liceul Teoretic Școala Europeană București
  • Școala Gimnazială Metropolitană Arc
  • Liceul Româno-Finlandez
  • Școala Gimnazială „ALETHEEA”
  • Liceul Teoretic „Waldorf”

Rezultatele la Evalurea Națională 2021 le puteți consulta pe site-ul evaluare.edu.ro.

Sursă foto: Shutterstock