Perle Evaluarea Națională 2018: Ce a scris un elev pe foaia de examen

De Oana Dinu, pe Ultimul update Miercuri, 13 iunie 2018, 16:47
Perle Evaluare

a Națională 2018: Ce a scris un elev pe foaia de examen de la Limba și Literatura Română, prima dintre probele pe care aproximativ 150.000 le vor susține în această perioadă.

Absolvenții clasei a 8-a au susținut deja primele două probe, la Limba și Literatura Română, respectiv Matematică, din cadrul Evaluării Naționale 2018, urmând ca pe data de 23 iunie să primească rezultatele finale ale examenului.

Elevii au primit la examenul scris de la limba română două subiecte. La primul au primit câteva cerințe pe baza unui text epic, iar la al doilea, pe lângă cerințele legate de un text jurnalistic, au avut de redactat o narațiune care să conțină o întâmplare petrecută într-o cetate.

Deși nu s-au confruntat cu cerințe de dificultate ridicată, nici în acest an nu au lipsit perlele. „Subiectul I. Vă salut!!! Ceau” a scris un elev pe foaia de examen, conform Antena 1.

În încercarea de a rezolva subiectele, și alți elevi au vrut să dea dovadă de creativitate. Cele mai amuzante texte scrise de elevi au fost publicate de stirileprotv.ro.

„Textul nu are idei secundare. Toate sunt super principale şi îmi e jenă să aleg.”

“Oamenii s-au gândit să facă pe morţii sau să se caţere într-un copac, pentru că nu puteau să le facă pe amândouă.”

”Sensul cuvântului crengi e boscheţi.”

”În “de-acolo” cratima a fost folosită degeaba. Putem folosi liniuţa când ne grăbim, dar numai când foarte tare.”

”Nu am fost într-o cetate, dar voi povesti o întâmplare dintr-o staţiune all incusive, adică tot inclusiv.”

Evaluarea Națională 2018 continuă cu următoarele examene:

14 iunie 2018: Limba şi literatura maternă – probă scrisă

19 iunie 2018: Afişarea rezultatelor la examenul de evaluare naţională 2018 înaintea contestaţiilor (până la ora 12:00)

19 iunie 2018: Depunerea contestaţiilor (orele 14:00 – 19:00)

20-22 iunie 2018: Soluţionarea contestaţiilor

23 iunie 2018: Afişarea rezultatelor finale ale examenului de evaluare naţională 2018 după soluţionarea contestaţiilor

Citește și:

Cristina Țopescu, mărturisire emoționantă despre tatăl ei și Simona Halep

Donald Trump răspunde la jignirile lui Robert de Niro: “Trezește-te, amețitule!”

Sursă foto: shutterstock.com