Test: Eşti predispusă să faci diabet zaharat?

De Unica.ro, pe

Diabetul zaharat poate fi considerat o boală fără simptome.
Totuşi, o analiză simplă de laborator îţi dă răspunsul imediat. Răspunde la întrebările de mai jos şi află dacă e cazul să mergi să o faci.

MARELE TEST al sănătăţii

1 Cât de odihnită de simţi?

A. Nu mă simt deloc odihnită. Abia mai rezist.
B. Mi-ar prinde bine mai multă odihnă, dar mă descurc.
C. Mă simt foarte relaxată.

2 Dacă ai avea posibilitatea de a alege între trei vacanţe de vis, care ar fi opţiunea ta?

A. O excursie romantică, într-o mare capitală europeană.
B. O săptămână la Veneţia.
C. O croazieră pe un iaht de lux în insule exotice.

3 Cum te comporţi când te uiţi la televizor?

A. Simţi nevoia să ronţăi ceva şi butonezi telecomanda întruna.
B. Studiezi programele TV înainte de a alege un canal anume.
C. Îţi place să urmăreşti cu fidelitate postul preferat, indiferent de emisiune.

4 Dacă ai putea să te transformi peste noapte, care actriţă ai vrea să fii?

A. Jennifer Aniston.
B. Isabelle Adjani.
C. Angelina Jolie.

5 Cât de mult te stresezi la locul de muncă?

A. Foarte mult. Nu ştiu ce să mai fac ca să iasă lucrurile bine şi în timp util.
B. Depinde de perioadă. Sunt zile în care sunt foarte agitată şi mă consum foarte mult, dar şi zile mai relaxate.
C. Din fericire, la serviciu nu sunt foarte stresată.

6 În toiul curei de slăbire, primeşti o invitaţie la masă pe care nu o poţi refuza. Cum te comporţi la festin?

A. Mănânci din toate bunătăţile cu poftă, jurându-ţi în gând că a doua zi nu vei mai pune gura pe nimic de mâncare.
B. Guşti câte puţin din toate, ca să nu jigneşti gazda, dar păstrezi măsura şi nu exagerezi.
C. Te abţii de la tentaţii până la desert. În faţa dulciurilor nu poţi rezista şi încerci câteva prăjituri.

7 Ce este cel mai greu de urmat pentru tine într-o dietă?

A. Să te abţii de la bunătăţi.
B. Să ai ambiţia de a continua pe termen lung.
C. Să mănânci doar un anumit fel de alimente.

8 Ce-ţi reproşează cei din jur cel mai des, chiar dacă pe un ton prietenesc?

A. Că vorbeşti mult prea mult la telefon.
B. Că găteşti prea mult, uneori fără rost.
C. Că încerci să deţii controlul în permanenţă.

9 Pe care dintre următoarele declaraţii de dragoste ai vrea să o auzi iar şi iar?

A. Eşti mereu o enigmă nedescoperită pentru mine”.
B. Aş vrea să te pot cuceri în fiecare zi tot mai mult”.
C. Cu excepţia mamei, eşti cea mai frumoasă şi mai bună femeie din lume”.

10 Dacă ţi s-ar recomanda un regim, la ce ţi-ar fi cel mai greu să renunţi?

A. La zahăr.
B. La sare.
C. La niciunul.

11 Medicul îţi recomandă să practici un sport pentru a scăpa de câteva kilograme. Ce alegi?

A. Alergarea uşoară pe lângă bloc sau prin parc, dimineaţa devreme.
B. Exerciţiile pe podea, acasă, în faţa televizorului.
C. Jocul de tenis sau de volei, cu prietenii.

12 Dacă e să te uiţi la televizor, care dintre disciplinele olimpice te atrage cel mai mult?

A. Proba de viteză de 100, la atletism.
B. Patinajul artistic.
C. Săritura în înălţime.

INTERPRETAREA REZULTATELOR

Majoritatea A

Mare atenţie mare!
Îţi place să mănânci, la fel de mult cum îţi place să şi găteşti. Ţi-e foarte greu să rezişti tentaţiilor culinare. Deşi nu eşti mulţumită de silueta ta, nu reuşeşti să respecţi lista alimentelor interzise. E timpul să tragi însă semnalul de alarmă. Riscul de a te îmbolnăvi de diabet zaharat este foarte mare. Mergi şi fă testul pentru diabet, dar schimbă-ţi şi regimul de viaţă. Renunţă la dulciuri, ieşi mai mult la aer şi începe să faci mişcare! Orice formă de sport va aduce un plus de sănătate corpului tău.

Majoritatea B

E mai bine să previi decât să tratezi!
Prezinţi un risc mediu de apariţie a diabetului zaharat. Cauzele care declanşează această boală sunt, pe lângă alimentaţia nesănătoasă, stresul, oboseala şi şocurile psihice la care este supus organismul în anumite momente din viaţă. Dacă regimul tău de viaţă cuprinde mai mult de unul dintre aceşti factori, mergi la doctor pentru analize. Chiar dacă nu prezinţi un risc ridicat de îmbolnăvire, e mai bine să ştii sigur care este starea sănătăţii tale, tocmai pentru că diabetul zaharat nu prezintă simptome care să te pună pe gânduri.

Majoritatea C

Riscuri scăzute de diabet zaharat
În cazul tău, diabetul nu reprezintă un pericol, cel puţin pentru moment. Important este să-ţi păstrezi regimul de viaţă echilibrat, dar şi să faci ceva mai multă mişcare. Dacă vei lăsa kilogramele să se aşeze, din cauza sedentarismului, vei creea un cadru propice de apariţie a diabetului. Păstrează-ţi calmul şi respectăte cu odihnă suficientă pentru că aceste lucruri sunt foarte importante în prevenirea diabetului.