Tu ştii care sunt cele 3 cosmetice esenţiale pentru ten? Vezi aici!

De Erika Chivu, pe

Nu e vorba de crema hidratantă, de loţiunea tonică sau demachiant. Altele sunt produsele esenţiale pentru pielea ta. Dr. Neal Schultz, unul din cei mai faimoşi dermatologi americani, îţi spune care sunt ele.
„Pentru a-ţi menţine pielea tânără, sănătoasă şi frumoasă, trebuie să foloseşti în fiecare zi trei produse cosmetice esenţiale”, spune dr. Schultz. Acestea sunt:
1. Un exfoliant chimic blând, care să conţină AHA – acizi alfa hidroxilici. Un astfel de acid este acidul glicolic, care ajută la îndepărtarea celulelor moarte de la suprafaţa pielii. Îţi face tenul mai luminos, mai curat şi uniformizează culoarea pielii.

• Glycon, 70 lei
• Glicosan Cm 8, 65 lei
• Vichy Normaderm Antirid, 74 lei

2. Un produs pentru protecţie solară
. Nu trebuie să ignori protecţia solară nici vara, nici iarna. Cremele cu SPF te ajută să previi ridurile, petele, capilarele sparte şi, bineînţeles, cancerul de piele. Vara ai nevoie de un produs cu SPF 50, pe când iarna te poţi mulţumi cu SPF 20.

• Bioderma Photoderm SPF 40, 46 lei
• Gerovital Sun cremă de faţă SPF 50, 23 lei
• Isispharma Ruboril 50+, 31 lei

3. Un produs cu antioxidanţi. Dr. Schultz preferă cremele cu vitamina C, care îţi oferă o protecţie suplimentară împotriva soarelui – ceea ce trece de bariera cremei de protecţie este neutralizat de vitamina C, care este un bun antioxidant. De asemenea, aceasta ajută la uniformizarea culorii şi îţi face tenul mai luminos.

• Flavo C serum, 65 lei
• Hydracid C20, 117 lei
• Vichy LiftActiv CxP, 88 lei
Vezi şi ce recomandă dr. Schultz împotriva punctelor negre!