8 greşeli de evitat când te îmbraci office

De Diana Sorescu, pe

La serviciu ori la facultate, unora dintre noi ni se impune o ţinută formală, mai scorţoasă. Dacă vrei să ai un look corect când te îmbraci office, ţine cont de sfaturile unica.ro

1.    Decolteu generos

Chiar dacă optezi pentru o cămăşuţă cuminte şi ţi se pare că look-ul tău e plictisitor, alege să îl înviorezi cu o broşă de efect sau o eşarfă, nicidecum cu trei nasturi desfăcuţi. Când te îmbraci office, spune întotdeauna „Nu” decolteurilor generoase ce le oferă colegilor bărbaţi o privelişte mult prea incitantă.

2.    Încălţăminte sport

Oricât de comozi ar fi tenişii ori pantofii sport, acest tip de încălţăminte este exclus într-o ţinută office. Dacă nu eşti adepta tocurile, ai la dispoziţie multiple variante elegante şi stilate, de la balerini până la ghetuţe chic.

3.    Croiul pantalonilor

Pantalonul eleganz trebuie să aibă un croi decent, curat. Evită pantalonii cu turul lăsat, care nu vor face decât să îţi scurteze silueta, dar şi pe cei foarte mulaţi, care îţi scot în evidenţă formele. În acest caz, decenţa este cuvântul cheie.

4.    Lenjerie intimă la vedere

Bretele de sutien vizibile, ori mai rău, linia bikinilor uşor observabilă sunt greşeli vestimentare mari, indiferent de look, dar mai ales când e vorba de unul office. Aşadar, alege lenjerie intimă decentă, care să nu atragă atenţia şi care să nu se vadă prin haine.

5.    Nasturi încăpăţânaţi

De obicei, femeile cu un bust mai generos au acest timp de problemă: cămaşa se mulează pe piept, iar nasturii se depărtează, creând astfel mici spaţii, numai bune de tras cu ochiul! Poţi evita acest efect neplăcut purtând o bluză o idee mai largă sau una compactă, fără nasturi.

6.    Top îndesat în pantaloni

Poate că ţine de cald la spate, însă această modalitate de a-ţi purta bluza nu este deloc estetică. Aşadar, poartă un maiou dacă vrei, iar cămaşa sau bluza las-o liberă. Eventual îţi poţi accesoriza topul cu o centură în tendinţe, potrivită ţinutei tale.

7.    Bluză albă, pantaloni negri

Dacă nu lucrezi în domeniul catering-ului alimentar, evită combinaţia de cămaşă albă şi pantalon negru, elegant. Mergi pe variante complementare, în alte nuanţe, de la nude la bleumarin.

8.    Culori stridente

Roz bombon, verde fosforescent, auriu, argintiu – NU! Sunt culori pe care trebuie să le eviţi la ţinutele office, dar asta nu înseamnă că trebuie să te îmbraci doar în haine plictisitoare, monocrome! Mizează pe imprimeuri decente, buline delicate şi culori pale.