BACALAUREAT 2018: Subiecte la Limba și Literatura Română

De Oana Dinu, pe Ultimul update Vineri, 11 iunie 2021, 11:03
BACALAUREAT 2018. Examenele au început cu proba scrisă la Limba și Literatura Română. Ce subiecte au avut elevii de rezolvat.

În cele 440 de centre de examen din țară, peste 130.000 de candidaţi din toate promoţiile au susținut primul examen de la Bacalaureat 2018, proba scrisă la Limba și Literatura Română.

Absolvenții claselor a 12-a au avut la dispoziție 3 ore pentru a rezolva subiectele primite, structurate în 3 părți. Atât la profilul uman, cât și la real, la al treilea subiect, elevii au avut de răspuns unor cerințe privind genul liric. Dintre autorii studiați, la profilul uman au fost aleși Ion Barbu și Lucian Blaga, iar la profilul real Mihai Eminescu și Tudor Arghezi.

Program BACALAUREAT 2018

Examenele la Bacalaureat 2018 continuă după următorul program:

• Marți, 26 iunie – Limba şi literatura maternă: maghiară, germană, sârbă, slovacă, croată, turcă, ucraineană şi italiană
  • Miercuri, 27 iunie – Proba obligatorie a profilului
  • Joi, 28 iunie – Proba la alegere a profilului şi specializării

Anul acesta, pentru prima oară în istoria învățământului, probele orale la Bacalaureat 2018 au fost date separat, în luna februarie.

Primele rezultate de la Bacalaureat 2018 vor fi afișate pe 4 iulie.

Citește și:

Soțul i-a spus: “Sper să mori de cancer!” Povestea româncei care a învins boala

Un ursuleț de pluș a fost dat în căutare internațională. Ce conține jucăria

Sursă foto: