De Unica.ro, pe Ultimul update Luni, 18 decembrie 2017, 12:15

Decedată pe 1 august 2016, principesa Ana de Bourbon-Parma i-a fost alături regelui Mihai din 1948, când s-au căsătorit și până la moartea ei, la 92 de ani. Pe 18 septembrie 2016, ziua în care regina Ana ar fi împlinit 93 de ani, Casa Regală a României a publicat 92 de fapte și aspecte mai puțin cunoscute ale vieții sale. Iată câteva dintre ele:

1. Regina Ana s-a născut la Paris, iar numele complet primit la naștere a fost Anne Antoinette Francoise Charlotte Zita Marguerite.

2. Încă din copilărie, Reginei i-a plăcut să se plimbe pe bicicletă și să meargă la pescuit.

3. La 12 ani, Ana a luat lecții de scrimă la Paris.

Cine sunt cei cinci nepoți pe care îi lasă în urmă Regele Mihai

20 de lucruri mai puțin cunoscute despre Regina Ana

4. De la 16 la 18 ani, în anii 1939-1941, Regina Ana a urmat o şcoală de Arte Frumoase la New York. În același timp, pentru a câștiga bani, a lucrat ca vânzătoare la un cunoscut magazin din SUA.

5. La 19 ani, Regina i-a cerut mamei sale permisiunea de a merge pe front, pentru a lupta împotriva naziștilor. Frații și tatăl ei erau deja înrolați. Ana a obținut permisiunea mamei, s-a înrolat în Forţele Franceze Libere și a făcut cursuri de infirmieră în Maroc.

6. Regele Mihai s-a îndrăgostit de ea înainte de a o cunoaște personal. El a văzut în sala de cinema a palatului regal un reportaj de pe frontul din Maroc. Pentru câteva secunde apărea și chipul Principesei Ana. Tânărul rege a cerut să i se facă fotografii după filmul respectiv.

Cele mai importante momente din viața Regelui Mihai, în imagini

20 de lucruri mai puțin cunoscute despre Regina Ana

7. Reginei Ana i-au plăcut mașinile Jeep pe care le-a cunoscut când era pe front. Regele Mihai i-a dăruit apoi două Jeep-uri pe care ea le-a folosit în competiții de raliu.

8. După război, la 22 de ani, Regina Ana a fost decorată cu Crucea de Război a Republicii Franceze şi avansată la gradul de locotenent în Armata Franței.

9. Reginei nu îi pasă de modă și trenduri. Ea a adoptat motto-ul mamei sale, care spunea adesea “Eu nu mă îmbrac, eu mă acopăr”.

10. Principesa Ana și Regele Mihai s-au cunoscut la nunta Reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii cu Ducele de Edinburgh, care a avut loc la 20 noiembrie 1947, la Londra. Ea avea 24 de ani când viitorul ei soț a fost obligat să abdice. Au fost împreună timp de 68 de ani.

11. Pe când locuia în Anglia, regina a fost tâmplar în atelierul improvizat în casa ei. Astfel a economisit banii pe care i-ar fi dat pe mobilă. Unele obiecte lucrate de ea au fost chiar vândute.

20 de lucruri mai puțin cunoscute despre Regina Ana

12. De asemenea, regina a construit cu mâna sa un garaj din lemn pentru soțul ei.

13. Regina Ana a practicat mai multe sporturi: scrima, echitaţia, ciclismul, gimnastica şi înotul.

14. A fost pasionată și de vânătoare și mergea împreună cu verii ei la vânătorile regale.

15. Regina Ana a dat primul interviu televizat în România la vârsta de 86 de ani, în anul 2009.

16. Regina Ana a fost cea mai longevivă soţie de rege sau domnitor din întreaga istorie a României.

17. Regina era cea care înregistra mesajele Regelui pentru ţară, transmise prin intermediul Radio Europa Liberă.

18. Exilul Regelui și Reginei a durat aproape cinci decenii, din ianuarie 1948 până în februarie 1997.

19. De fiecare dată când se mutau într-o casă nouă, Regele și Regina ascultau Poema Română, de George Enescu.

20. Între anii 1992-1997, Regina a vizitat aproape toate marile oraşe ale României, fabrici, instituţii culturale şi de binefacere. Ea a spus, însă, că cel mai bine s-a simțit la sat.