Examenul de Bacalaureat s-ar putea schimba radical. Ce probe vor susține elevii

De Unica.ro, pe Ultimul update Marți, 12 iulie 2022, 17:22

Examenul de Bacalureat ar putea fi schimbat radical din 2027, după cum a anunțat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu. Programa va fi simplificată începând de anul viitor.

Examenul de Bacalaureat va suferi schimbări radicale din 2027, potrivit unui proiect de lege. Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat că programa va fi simplificată și anul viitor.

Probele la Bacalaureat s-ar putea schimba radical

Atunci când vom avea adoptat proiectul de lege care implementează concluziile România Educată, vom anunţa acest lucru, şi, în 2027, cel mai devreme, putem să avem un examen de Bacalaureat radical schimbat, după ce cei care intră în liceu, ulterior apariţiei legii, vor cunoaşte foarte bine pe ce discipline trebuie să se concentreze.

Le spun de pe acum că îmi doresc să se concentreze pe toate disciplinele din trunchiul comun, absolut toate şi să îşi poată dovedi competenţe minime, competențe de bază, la fiecare din disciplineze din trunchiul, comun. Dar asta, începând din 2027, dacă vom reuşi să adoptăm noua lege a învăţământului preuniversitar, a explicat ministrul.

Citește și: Alex Delea, dezvăluiri neașteptate despre Lavinia Pîrva: „Ce? Eu sunt singurul? Cred că mai sunt o grămadă!”

Bărbatul care şi-a părăsit soţia pentru o refugiată ucraineană a demisionat ca să aibă grijă de ea, după ce aceasta a orbit parțial

Timp de 18 ani a fost torturată de tatăl ei, care voia să creeze o super-femeie

Reacția lui Petre Geambașu după ce fiul lui, Călin, l-a dat în judecată: „Să facă ce vrea el”

Programa la Bacalaureat va fi simplificată de anul viitor

Sorin Cîmpeanu a anunțat că încă de anul viitor programa va fi simplificată.

Începând de anul viitor o sa avem o tranziție spre normalitate (la BAC, n.red). Sigur că programa va fi simplificată și anul viitor cu ce s-a predat în clasa a IX-a și a X-a, dar vom avea conținuturi complete pentru clasele a XI-a și a XII-a.

Cei care vor da Bacalaureatul anul viitor vor da Bacalaureatul aşa cum l-au cunoscut în momentul în care au intrat în clasa a 9-a. Este un principiu cunoscut. Nu poţi să schimbi disciplinele din mers, a mai precizat acesta, potrivit realitatea.net.

Ce probe vor fi la Bacalaureat

Elevii care încep clasa a IX a în anul școlar 2023-2024 vor susține Examenul de Bacalaureat cu următoarele probe, potrivit antena3.ro:

A – proba scrisă de evaluare a competențelor la disciplinele cuprinse în trunchiul comun – probă comună pentru elevii de la toate filierele, profilurile și specializările; este o probă unică prin care se evaluează competențele generale formate pe parcursul ciclului liceal la Limba și Literatura Română, matematică, științe, istoria și geografia României și Europei și științe socio-umane;

B – două probe de evaluare a competențelor lingvistice la două limbi de circulație internațională;

C – proba de evaluare a competențelor digitale;

D – probă scrisă la Limba și literatura maternă – probă comună pentru elevii de la toate filierele, profilurile și specializările, care au urmat studiile liceale într-o limbă a minorităților naționale.

E – probe scrise, facultative, specifice profilului sau specializării, la alegerea candidatului:

a) pentru profilul real, specializarea matematică-informatică, din filiera teoretică, o probă scrisă din matematică și informatică cu accent pe competențele dezvoltate în cadrul acestei specializări;

b) pentru profilul real, specializarea științele-naturii, din filiera teoretică, o probă scrisă din fizică, chimie și biologie cu accent pe competențele dezvoltate în cadrul acestei specializări;

c) pentru profilul umanist, specializarea științe sociale, din filiera teoretică, o probă scrisă din istorie și științe socio-umane, cu accent pe competențele dezvoltate în cadrul acestei specializări;

d) pentru profilul umanist, specializarea filologie, din filiera teoretică o probă scrisă din limba și literatura română și limba și literatura unei limbi de circulație internațională studiate, cu accent pe competențele dezvoltate în cadrul acestei specializări;

e) pentru filiera profesională, o probă scrisă specifică domeniului de pregătire;

f) pentru filiera vocațională, o probă specifică profilului sau specializării.

Condițiile pentru promovarea examenului de Bacalaureat

Pentru a promova examenul de Bacalaureat, candidații trebuie să îndeplinească următoarele condiții:

a) au susținut proba de evaluare a competențelor lingvistice la două limbi de circulație internațională  și proba de evaluare a competențelor digitale și au obținut cel puțin nivelul „independent”;

b) au susținut  proba scrisă de evaluare a competențelor la disciplinele cuprinse în trunchiul comun şi au obținut cel puțin nota 6;

c) au susținut probă scrisă la Limba și literatura maternă şi au obținut cel puțin nota 6.

Sursă foto: Shutterstock