Elevii și profesorii vor avea liber luni, 5 octombrie

De Unica.ro, pe

Elevii din învățământul preuniversitar și copiii de grădiniță vor avea liberi, luni, 5 octombrie, de Ziua Internațională a Educației. Această zi a fost declarată nelucrătoare pentru tot personalul din învățământul preuniversitar.

„Contractul colectiv de muncă negociat cu Ministerul Educației prevede 5 octombire ca zi nelucrătoare pentru tot personalul din învățământul preuniversitar. Este o recunoaștere a acestui domeniu de activitate”, a spus liderul sindical Marius Nistor, potrivit edupedu.ro.

Citește gratuit ediția de octombrie a revistei Unica. O găsești AICI

Întrebat de ce se sărbătorește învățământul prin absența de la cursuri, Marius Nistor a explicat că doar această recompensare a putut fi negociată prin contractul colectiv de muncă, deoarece legislația din România interzice negocierea drepturilor cu caracter salarial.

Sursa foto – 123rf.com