Noi descoperiri pentru eradicarea HIV/SIDA

Un studiu publicat în revista Nature aduce dovezi timpurii cu privire la utilizarea unui medicament pentru a îndeparta rezervoarele ascunse de virus la pacienţii care primesc tratament pentru HIV, virusul care provoacă SIDA.
Oamenii de știință de la Laboratoarele de Cercetare Merck au colaborat cu cercetătorii de la Universitatea din Carolina de Nord (UNC) din Chapel Hill, Școala de Sănătate Publică Harvard, Institutul Naţional de Cancer, și de la Universitatea California din San Diego, în studiul de colaborare iniţiat anul trecut pentru a identifica noi modalităţi de eliminare a infecţiei persistente cu HIV din organism.

„Noi credem că eliminarea și curățarea rezervoarelor virale sunt un prim pas critic în provocarea de a găsiun tratament pentru HIV/SIDA”, a declarat Daria Hazuda, Ph.D., vice-președinte, Merck Research Laboratories.”Suntem încantați de această cercetare de pionierat şi rămânem plini de speranţă in privința potenţialului său.”

Acesta este primul studiu publicat care demonstrează potențialul inhibitorilor histonici ai deacetilazei (HDAC) de a ataca rezervoarele latente de virus,într-un studiu clinic de translație.

Această cercetarea fost prezentată în martie, la Conferința pe Retrovirusuri și Infecții Oportuniste în Seattle şi, mai recent, laConferința Internațională SIDA din Washington DC.

„Acest lucru oferă dovezi convingătoare pentru a sprijini o strategie de a ataca în mod direct şi de a eradica infecția latentă cu HIV”, a spus David Margolis, MD, profesor de medicină, microbiologie și imunologie, și epidemiologie la UNC din Chapel Hill, care a condus studiul.
Foto: Thinkstock