Roz caprifoi – cum să porţi culoarea anului 2011

De Diana Sorescu, pe

Renumitul institut de cromatică Pantone Color a desemnat rozul caprifoi, cu tente roşiatice, drept culoarea vedetă a anului 2011.
Dacă în 2010, albastrul turcoaz a fost încoronat de specialişti drept culoarea dominantă, anul acesta paleta cromatică se îndreaptă spre tonuri mai optimiste, mai calde, care să învioreze starea oamenilor.

Câştigătoare a ieşit nuanţa „honeysuckle”, adică rozul caprifoi. Este vorba de o culoare vibrantă, un roz cu uşoare tente de roşu şi mov.

„Honeysuckle este captivant, stimulează adrenalină, te scapă de stările neprietenoase”, a declarat Leatrice Eiseman, director executiv al institutului Pantone Color.

Aşadar, în 2011 o să ne cumpărăm haine, accesorii şi încălţăminte în nuanţe de bomboană. Şi nu e musai să fie integral această culoare: inserţiile şi detaliile sunt de mare efect.

Tendinţa depăşeşte domeniul modei şi ajunge până în deco, în concluzie decoraţiunile interioare roz caprifoi vor fi pe val.

Recomandări:

1.    Bluză Miss Sixty, 429 Ron