Un ceai boem la Cotroceni

De Roxana Andrei, pe

Ceainăriile au devenit un „must” în ultimul timp şi asta pentru că oferă ceea ce fiecare are nevoie după o zi lungă şi obositoare: linişte. Mergi la „Ceainăria Cotroceni” dacă vrei să închei o
…o zi într-o atmosferă calmă şi relaxantă.

Dacă nu ai mers până acum nu trebuie să ratezi această locaţie care merită tot timpul tău. Dacă ai mers măcar o singură dată sunt sigură că ţi-a rămas în memorie şi că abia aştepţi să te întorci.

„Ceainăria Cotroceni”
este una din preferatele mele, mai ales că vine cu un concept ingenos de petrecere a timpului liber.

Muzica bună se scurge în surdină, camerele micuţe (cea cu paturi suprapuse este preferata mea), lumină difuză cât să intri în stare şi ceai de calitate.

Ar fi bine să mergi cu un prieten care a mai fost, altfel vei căuta îndelung locaţia pentru că nu are reclamă luminoasă şi este într-o casă veche care nu prea te invită la ceai.

Un ceai boem la CotroceniTotul este boem şi se dedică oamenilor care nu caută lux, ci senzaţie de eliberare cu o cană de ceai între palme.

Ai de unde alege pentru că oferă peste două sute de sortimente de ceai: fructe, fructe exotice, ceai negru sau verde şi fel de fel de combinaţii.

Pe lângă ceştile de ceai mai puteţi alege şi ceva dulce: biscuiţi sau turtă dulce.

Totul este atât de calm şi atât de firesc, încât
te detaşezi pur şi simplu de tot ce te apasă.

Ca să vină cineva să-ţi ofere bunătăţi suni dintr-un clopoţel. Mie chestia asta mi-a plăcut teribil pentru că nu a mai trebuit să stau cu mâna în aer sau cu ochii-n patru după ospătar.

Preţurile sunt ok, ceaiurile costă între 9 şi 15 lei aşa că nu vă faceţi probleme de buget.

Pe lângă ceainăria propriu-zisă dă o raită şi prin magazinul cu accesorii pentru ceai sau bijuterii vintage.

Adresă:
Str. Prof. Dr. Gheorghe Marinescu nr. 25
Tel.: 0721-66.95.35 (Cotroceni)
Program: L-V 14.30 – 01.00, S-D 12.30 – 01.00
Este recomandat să-ţi rezervi o masă.

Foto: Tudor Smirnă