Noaptea Muzeelor 2019. Când va avea loc

De Unica.ro, pe
Noaptea Muzeelor 2019, unul dintre cele mai așteptate evenimentele ale anului, se apropie. Aproximativ 150 de muzee și alte instituții culturale își vor deschide porțile în București și în țară.

Seria de evenimente ce poartă numele Noaptea Muzeelor este așteptată cu interes an de an, nu doar în România, ci și la nivel internațional. Pentru cea de-a 15-a ediție ce va avea loc în 2019, își vor deschide porțile până noaptea târziu 50 de muzee și spații pentru expoziții, precum și alte entități culturale din București, alături de 100 de muzee şi entităţi culturale diverse din 32 de judeţe ale țării, potrivit Mediafax.

Cine participă la Noaptea Muzeelor 2019

Printre acestea se numără Muzeul Naţional al Ţăranului Român, Muzeul Naţional de Istorie Naturală „Grigore Antipa”, Muzeul Naţional de Artă al României, Muzeul Naţional de Geologie, Muzeul „George Enescu”, Muzeul Municipiului Bucureşti, Muzeul Băncii Naţionale a României, Muzeul Naţional al Aviaţiei Române, Muzeul Naţional al Pompierilor, Muzeul de Artă „Vasile Grigore”, Muzeul Naţional Cotroceni, Muzeul Căilor Ferate Române, Muzeul Naţional de Artă Contemporană, Muzeul de Artă Veche Apuseană „Dumitru Furnică Minovici”, Muzeul Naţional al Hărţilor şi Cărţii Vechi, Muzeul Naţional al Literaturii Române, Muzeul Universităţii de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu”, Muzeul Universităţii Politehnica.

„Printre atracţiile imposibil de ratat ale acestei ediţii putem enumera şi cel mai mic muzeu mobil, organizat de Corul Naţional de Camera Madrigal- Marin Constantin, Muzeul Tablourilor în Mişcare, oferit de Qreator, Romanian Design Week – partenerul nostru strategic, şi alte 20 de locuri din Capitală care merită să fie vizitate, precum biblioteci, universităţi, teatre, licee, arhive, spaţii artistice culturale neconvenţionale etc.” a declarat managerul Nopţii Muzeelor, Dragoş Neamu.

Acesta a adăugat faptul că vizitatorii vor putea vizita anul acesta mai multe locuri ce fac referire la repercusiunile din perioada comunistă, cum ar fi Muzeul Închisoarea Piteşti, Memorialul Gherla şi Memorialul Rezistenţei şi Opresiunii Bihor. Și Muzeul de Artă Recentă se alătură evenimentului.

Lista completă a tuturor muzeelor şi spaţiilor participante la Noaptea Muzeelor va fi afişată după data de 1 mai, pe site-ul oficial al evenimentului.

Când va avea loc Noaptea Muzeelor 2019

Iniţiată de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa și patronată în prezent de Consiliul Europei, de UNESCO şi de Consiliul Internaţional al Muzeelor, Noaptea Muzeelor se va desfășura anul acesta pe data de 18 mai.

În România evenimentul, ce reprezintă unul dintre cele mai puternice branduri culturale, este organizat de către Rețeaua Națională a Muzeelor, membră în conducerea celei mai mari rețele pan-europene a muzeelor Network of European Museum Organisations.

Sursă foto: Shutterstock.com