Andrei Găluț, solistul de la Goodbye to Gravity, pensionat la 29 de ani

De Oana Savin, pe
Andrei Găluț, singurul supraviețuitor al trupei Goodbye to Gravity după concertul din Colectiv, este pensionat la vârsta de 29 de ani din cauza rănilor suferite. Acesta cere acum despăgubiri de opt milioane de euro daune morale și 60.000 lei daune materiale.

Potrivit avocatului acestuia, Andrei „se află acum în Statele Unite, la operații”.

Andrei Găluț e pensionat medical, gradul I, la vârsta de doar 29 de ani”, a precizat avocatul care îl reprezintă la dezbaterile din dosarul Colectiv ce au loc la Tribunalul București, citat de Libertatea.

Andrei era solistul formației Goodbye to Gravity care susținea concertul din clubul Colectiv în seara de 31 octombrie 2015. În urma incendiului, el a suferit arsuri pe 45% din suprafața corpului și a urmat mai multe tratamente de recuperare în străinătate și a fost supus unei intervenții de reconstrucție facială.

Andrei Găluț se află în continuare sub supraveghere medicală.

În incendiul de la Colectiv, acesta nu și-a pierdut doar colegii de scenă, ci și logodnica. În acea seară fatidică, 65 de persoane au decedat și alte zeci au suferit răni grave.

Sursă foto: Libertatea.ro