„Raportul Hite. Noul studiu despre sexualitatea feminină”, de Shere Hite

De Unica.ro, pe

„Raportul Hite. Noul studiu despre sexualitatea feminină”, lucrarea semnată de tânăra absolventă în sexologie clinică, Shere Hite, a stârnit furtuni imediat după apariţie, reuşind să demoleze, dintr-o singură mişcare, unul dintre cele mai mari mituri ale sexualităţii feminine, acela că femeile ar trebui să aibă orgasm în timpul actului sexual.
Ideea că ar fi ceva în neregulă cu concepţiile tradiţionale despre sex, şi nu cu femeile, a fost atât de radicală, încât Shere Hite a devenit celebră peste noapte.
Rezultat în urma unei cercetări fără precedent în domeniu, (mai mult de trei mii de femei au răspuns unui chestionar referitor la propria lor sexualitate), „Raportul Hite” a revoluţionat total modul în care femeile îşi privesc propriul corp.

Ideea directoare a studiului a fost o inovaţie extraordinară: tot ceea ce se întâmplă în timpul actului sexual ridică problema egalităţii între sexe.
Shere Hite s-a născut pe 2 noiembrie 1942 în Saint Joseph, Missouri, într-o familie de origine germană. A absolvit facultatea de istorie de la Universitatea din Florida în 1967.
A obţinut un doctorat la Universitatea din Tokyo şi încă unul, în sexologie clinică, la Universitatea Maimonides din Florida.
Cercetările ei s-au concentrat asupra modului în care indivizii privesc experienţa sexuală şi semnificaţia acesteia. Lucrările ei au fost şi sunt încă foarte controversate.
După ce ea şi cărţile ei au fost atacate, Shere Hite a renunţat la cetăţenia americană pentru cea germană, în 1995.
Text şi foto: editura Nemira