O noapte cu şeful

De Unica.ro, pe

Vreau să vă spun şi eu povestea mea de iubire interzisă ce durează de aproape 10 ani, dar fără să se fi întâmplat nimic mai mult între noi decât o noapte de sex.
Prin 2000 tocmai terminasem facultatea şi eram la primul meu job, unde mă angajasem cu ajutorul prietenului meu de atunci, cu cinci ani mai mare. Viaţa mea cea nouă ma entuziasma, ne mutaserăm împreună de câteva luni, eu mă gândeam deja la căsătorie, când… s-a terminat. Nu mă mai iubea. Iubea pe altcineva.

A fost mare tragedie. Fusese primul meu prieten, prima relaţie serioasă, primul bărbat din viaţa mea. Când m-am trezit singură, după câţiva ani împreună, a căzut cerul pe mine.

Acum îmi vine să râd când mă gândesc cât am exagerat, dar atunci am fost foarte deprimată. Şi, de parcă nu era deja o tragedie, tipa de care s-a îndrăgostit el, lucra cu noi. Am uitat să spun că eram şi colegi de serviciu.

Când ne-am despărţit am zis ca pot suporta să-l văd zilnic, dar să-l mai vad şi cu ea, era deja prea mult. Aşa că mi-am dat demisia. Dintr-o dată m-am trezit singură şi fără loc de muncă. Am tot stat aşa vreo două luni, că doar eram proaspăt absolventă şi nu aveam experienţă, când, după o mulţime de interviuri, mi-am găsit un nou loc de muncă.

Era aproape perfect. În ziua când am primit vestea mi-am strâns prietenele şi am ieşit prin oraş ca să sărbătorim. Ele, ştiindu-mă deprimată din cauza despărţirii, tot insistau să-mi facă cunoştinţă cu băieţi. Ei, exact în seara aia, după ce am băut câteva beri şi m-am ameţit complet, una din prietene îmi face cunoştinţă cu un tip, un fost vecin de-al ei, pe care nu-l mai văzuse de mulţi ani.

Tipul arăta foarte bine şi am zis că e cazul să-l uit şi eu pe fostul, măcar aşa, pentru o noapte. Nu mai făcusem niciodată ceva de genul asta. Primul meu prieten fusese şi primul bărbat din viaţa mea. Dar, ameţită cum eram, n-am mai ţinut cont de principii. Am fost cu el acasă la un prieten de-al lui, la o petrecere, şi cum am găsit o cameră liberă am trecut la treabă.

Spre dimineaţă ne-am dus fiecare la casa lui, nu mi-a cerut numărul de telefon, eu lui nici atât. Nici nu mai ştiam prea bine ce făcusem cu el. Asta se întâmpla într-o sâmbătă seara.

Luni de dimineaţă am fost pentru prima dată la noul meu loc de muncă. Toate au mers bine, colegii de treabă, şefii la fel. Abia miercuri s-a întâmplat grozăvia, când şeful meu m-a invitat să-l cunosc pe directorul firmei. Cine credeţi că era? Aventura mea de o noapte, prima şi singura din viaţa mea. Brusc m-am înroşit toată, am început să mă bâlbâi, îmi venea să intru în pământ de ruşine. Stăteam de vorbă cu el şi cu şeful meu şi îmi aminteam că m-a văzut goală, încercam să-mi aduc aminte exact ce am făcut. Nici nu am cuvinte să vă spun cât de ruşine îmi era. E drept că stau într-un oraş destul de mic, dar nu mă aşteptam să păţesc aşa ceva. Pe urmă am aflat că tatăl lui este patronul firmei, iar el se ocupă de administrare.

De atunci şi până acum au trecut aproape 10 ani şi nu am vorbit niciodată despre ce s-a întâmplat. Acum nu mai lucrăm împreună, dar ne învârtim prin aceleaşi cercuri. Timp de cinci ani cât a fost şeful meu am avut o relaţie strict profesională, dar tot timpul am simţit între noi acea tensiune sexuală. Nu vă mai zic că evitam să rămân seara, peste program, doar cu el şi în general, m-am ferit să rămânem singuri în aceeaşi cameră. Am avut mai multe relaţii între timp, am una chiar şi acum, dar el a fost tot timpul special. A fost „the one that got away”, cum zic americanii.  Nici nu ştiu ce o să se întâmple dacă unul din noi se căsătoreşte. Probabil că la un moment dat se va repeta experienţa din noaptea aceea. Ar fi imposibil să nu se repete pentru că tensiunea e prea mare. Şi cei din jur o observă. Nu ştiu de ce nu avem o relaţie, aşa cum ar fi normal. Toate prietenele ma întreabă asta. Poate că ne place mai mult aşa.