Coafurile de zeiţă, o alegere rafinată pentru vară

De Diana Sorescu, pe

E foarte cald afară, aşa că părul prins e singura soluţie! Dar ce-ar fi dacă ţi l-ai coafa într-un stil clasic, elegant, ce te duce cu gândul la zeiţele greceşti? Încearcă!

Coafura Goddess

Coafurile în stil grecesc, ce te duc cu gândul la frumoasele zeiţe Afrodita şi Artemis, sunt alegeri inspirate pentru vara aceasta.

Ca să obţii asemenea coafuri, trebuie să combini lejeritatea buclelor cu împletituri adorabile, să combini cocurile elevate cu cele prinse doar în agrafe.

Diana Kruger şi-a răsucit şuviţele din lateral, şi-a prins la spate un coc simplu, a scos câteva fire pentru un aspect boem şi şi-a decorat părul cu o bentiţă subţire, din material textil. Look-ul final este unul elegant, relaxat şi cochet.

Cât de bine arată Jessica Simpson cu părul aranjat în acest fel! Cocul somptuos, înnobilat cu împletituri şi părul sleek, lipit de cap, conferă stil şi preţiozitate.

Jessica Alba arată ca o regină a Greciei Antice. Codiţe subţiri împletite simplu şi un coc elevat prins foarte jos, acesta este secretul ei!

Hayden Panettiere pare să poarte o coafură elaborată însă nu-i chiar aşa! Vedeta şi-a ondulat părul, l-a răsfăţat cu mult fixativ, apoi l-a prins la spate, trecându-şi degetele printre şuviţele-melcişor.

Trucul constă în prinderea părului doar cu agrafe, iar acesta să aibă volum la rădăcină. Forma cocului nu este importantă! Cu cât mai lejer şi asimetric, cu atât mai bine!

Atunci când porţi o asemenea cofură, cerceii sunt foarte importanţi şi aduc un plus de savoare antică look-ului. Modelele tip candalebru, dar şi cerceii creolă sunt potriviţi, dar neapărat cu un aspect preţios. Metalele galbene se asortează cel mai bine!

Coafurile de zeiţă, o alegere rafinată pentru vară

Foto: Hepta, Northfoto