Globurile de Aur 2022. Lista câștigătorilor

De Unica.ro, pe

Globurile de Aur 2022 au fost acordate fără o ceremonie fastuoasă. Filmele „Power of the Dog” și „West Side Story” au fost marile câștigătoare.

Gala Globurile de Aur 2022 a avut loc duminică seara la Los Angeles, într-un cadru privat. Nu au participat nici vedete, nici public, iar premiile au fost anunțate în mediul online.

NBC nu a mai transmis cea de-a 79-a ediţie a premiilor acordate de Asociaţia Presei Străine la Hollywood (HFPA), după ce asociaţia a fost subiectul unei controverse legate de lipsa de diversitate din for.

Citește și: Reacția unei mame când fiul ei de 12 ani a recunoscut că este gay

Mihaela Rădulescu, noi detalii despre relația la distanță cu Felix Baumgartner

Victor Slav, mărturisiri sincere despre Anda Adam și Bianca Drăgușanu

Novak Djokovic ar fi fost arestat după ce a câștigat în instanță dreptul de a rămâne în Australia

Globurile de Aur 2022. Premiile pentru film

Trofeele pentru 25 de categorii, film şi televiziune, au fost acordate în urma votului celor aproximativ 110 membri ai Asociaţiei Presei Străine de la Hollywood. Iată care este lista câștigătorilor, potrivit site-ului oficial al Globurilor de Aur.

• Cel mai bun film – dramă: „The Power of the Dog”
  • Cel mai bun film – comedie/ musical: „West Side Story”
  • Cel mai bun film străin: „Drive My Car”
  • Cel mai bun actor într-un film, musical sau comedie: Andrew Garfield, „Tick, Tick … Boom!”
  • Cel mai bun actor într-un film, dramă: Will Smith, „King Richard”
  • Cea mai bună actriță într-un film, dramă: Nicole Kidman, „Being the Ricardos”
  • Cea mai bună actriță într-un film, musical sau comedie: Rachel Zegler, „West Side Story”
  • Cel mai bun regizor: Jane Campion, „The Power of the Dog”
  • Cel mai bun actor în rol secundar într-un film: Kodi Smit-McPhee, “The Power of the Dog”
  • Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un film: Ariana DeBose, “West Side Story”
  • Cel mai bun film de animaţie: “Encanto”
  • Cel mai bun film în limbă străină: “Drive My Car” (Japonia)
  • Cea mai bună coloană sonoră: “Dune” – Hans Zimmer
  • Cel mai bun cântec original:  Finneas O’Connell

Globurile de Aur 2022. Premiile pentru televiziune

• Cea mai bună actriţă într-un serial-dramă: Michaela Jae Rodriguez – „Pose”
  • Cea mai bună actriţă într-un serial – comedie/musical: Jean Smart – „Hacks”
  • Cel mai bun actor într-un serial – comedie/musical: Jason Sudeikis – „Ted Lasso”
  • Cel mai bun actor într-un serial-dramă: Jeremy Strong – „Succession”
  • Cel mai bun serial – dramă: „Succession”
  • Cel mai bun serial – comedie/ musical: „Hacks”
  • Cea mai bună miniserie/ film de televiziune: „The Underground Railroad”
  • Cea mai bună actriţă într-o miniserie sau film de televiziune: Kate Winslet – „Mare of Easttown”.
  • Cel mai bun actor într-o miniserie sau film de televiziune: Michael Keaton – „Dopesick”.
  • Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune: Sarah Snook – „Succession”.
  • Cel mai bun actor secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune: Oh Yeong-su – „Squid Game”.

Sursă foto: Profimedia