Climatolog: Aceste ierni mai calde vin cu nişte riscuri asociate, inclusiv pe partea de sănătate publică

De Unica.ro, pe

Climatologul Eliza Croitoru este de părere că iarna nu va dispărea, dar se va transforma. Lipsa zăpezii nu va afecta doar turismul și agricultura, ci și sănătatea populației.

Vremea s-a schimbat, iar lipsa zăpezii din multe zone ale țării are și un impact psihologic asupra oamenilor, consideră climatologul Adina Eliza Croitoru. De asemenea, sunt afectate domenii pentru agricultura și turismul montan.

Citește și: Horoscop chinezesc 2022: care sunt cele mai norocoase zodii din anul Tigrului de Apă

De ce refuză Bianca Drăgușanu să participe la „Survivor România”: „Nici pe 100.000 euro pe zi nu aș merge”

Ioana, fiica lui Mădălin Voicu, este însărcinată. Ce sex are bebelușul și ce nume va purta

Saveta Bogdan, amor ca-n adolescență la 76 de ani. Ce cadou i-a făcut iubitul de ziua ei

Lipsa zăpezii poate afecta sănătatea

Aceste ierni mai calde vin cu nişte riscuri asociate, inclusiv pe partea de sănătate publică.

Pentru agricultură aş spune că această lipsă a zăpezii este crucială, mai ales pentru culturile de toamnă. De asemenea, pentru domeniul turismului aş spune că lipsa aceasta a zăpezii este extrem de importantă. Mai mult decât atât, aş spune că are un impact psihologic deosebit această lipsă a zăpezii.

Din perspectiva mea, în următorii zeci de ani şi sute de ani, nu ne mai putem întoarce la ceea ce era acum 150 de ani’, a explicat Adina Eliza Croitoru, profesor universitar la Facultatea de Geografie de la Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, potrivit Digi24.

Iarna nu va dispărea, dar se va transforma

Totuși, iarna nu va dispărea de tot, așa cum nu vor dispărea nici cele patru anotimpuri.

Studiile pe care noi le-am făcut la Universitatea Babeş-Bolyai nu confirmă altceva decât faptul că, deşi vom avea o creştere în frecvenţă, în intensitate şi în durată a valurilor de căldură, valurile de frig nu vor dispărea.

Nu dispare iarna, dar se transformă. Nu dispar nici anotimpurile de tranziţie, rămânem tot cu patru anotimpuri, încă suntem în zona temperată. Să sperăm că nu se va schimba, nu vom trece în zona subtropicală, a mai declarat climatologul.

Sursă foto: Shutterstock