De Geo Berciu, pe

Toţi angajaţii au impresia că dacă îndeplinesc sarcinile trasate, sunt lăudaţi pentru rezultate şi evită să-şi facă cunoscute nemulţumirile sunt feriţi de concediere. În realitate însă, există o mulţime de alte lucruri care contează pentru păstrarea unui loc de muncă.

Îmbolnăvirile prea dese, ca de altfel şi mahmureala repetată după un weekend de distracţie sunt motive, care, în timp, contribuie la slăbirea poziţeii tale.
7 greşeli pentru care poţi fi concediat

Lipsa de igienă şi de îngrijire nu e doar neplăcută pentru colegi, ci poate afecta şi imaginea companiei, ami ales dacă lucrezi cu publicul, greşeli care vor fi sancţionate.
7 greşeli pentru care poţi fi concediat

Majoritatea angajaţilor îşi înfloresc CV-ul, tocmai pentru „a da bine” în faţa angajatorului, dar dacă există discrepanţe foarte mari în ceea ce scrie în fişa de prezentare şi realitate, mai devreme sau mai târziu, vei avea de suferit.
7 greşeli pentru care poţi fi concediat

Chiar dacă ştii că şeful tău greşeşte şi că nu este cea mai competentă persoană, ţine-ţi părerile pentru tine, pentru că altfel s-ar putea să te trezeşti căutându-ţi un altul.
7 greşeli pentru care poţi fi concediat

Asocierea cu colegii veşnic nemulţumiţi sau mai slab pregătiţi nu este deloc recomandată, pentru că, în timp, imaginea ta va avea de suferit.
7 greşeli pentru care poţi fi concediat

Şi solicitarea unei măriri de salariu sau obţinerea unor bonusuri, pe deplin meritate în viziunea ta, poate fi semnul că vei rămâne fără loc de muncă, dacă cererea ta este făcută într-un moment greşit, ca de exemplu în timp ce compania ta se confruntă cu disponibilizări.
7 greşeli pentru care poţi fi concediat

Însuşirea meritelor muncii altui coleg este un alt gest care, atunci când va fi descoperit, va fi penalizat.
(Sursa foto: Thinkstock)

PE ACELAȘI SUBIECT