5 semne că urmează să fii concediat

De Diana Zagrean, pe

Eşti pe punctul să-ţi pierzi slujba? Ai impresia că şefii sau colegii îţi pun beţe în roate ca să scape de tine? Vezi care sunt cele 5 semne că urmează să fii concediat.

Primeşti sarcini imposibile

Mulţi specialişti de Resurse umane admit că unele companii recurg la această metodă nu tocmai etică.
Dacă primeşti tot felul de termene limită imposibil de atins, primeşti mereu sarcini noi şi ai impresia că în ultima vreme eşti „ciuca bătăilor”, s-ar putea să fie o invitaţie politicoasă la a-ţi da demisia.

Nu joci corect

Dacă ţi se cere să mergi la o şedinţă în altă localitate, sau dacă eşti întrebat dacă vrei să participi la o conferinţă în locul şefului, nu ai de-a face cu o întrebare adevărată, ci cu un ordin.
Dacă refuzi regulat să faci anumite lucruri pe care alţi colegi le fac, te poţi aştepta să fii primul pe lista concedierilor.

Eşti pus într-un „program de îmbunătăţire”

Dacă tocmai ai fost evaluat şi superiorii tăi îţi recomandă un plan de îmbunătăţire a performanţelor, există şanse mari ca ei să fie foarte nemulţumiţi de tine.
Oricum ar numi ei un astfel de proiect, de fapt, vor să scape de tine cu prima ocazie şi asta este doar un pas documentat către concediere.

Citeşte continuarea pe pagina următoare: 1 2

PE ACELAȘI SUBIECT