Cele mai amuzante gafe din CV-uri

De Unica.ro, pe

În disperare de cauză şi pentru a fi cât mai convingători, unii candidaţi ajung să scrie cele mai incredibile inepţii în CV-uri. Poze nud, referinţe redate în acte (Actul I, Actul II)…
 …sau scrisori colorate cu fluturaşi şi zeci de pagini, sunt doar câteva dintre aplicaţiile candidaţilor la o slujbă care, chiar dacă sunt în continuare şomeri, au reuşit să atragă atenţia angajatorilor.

Iată ce gafe de-a dreptul caraghioase au stârnit râsul comunităţilor de angajatori, dar nu numai.

Experienţă:

· „Perioadă de repaus în 1999 pentru a-mi renova calul” (horse în loc de house)

· „1990 – 1997: Stewardesă la Royal Air Force” (n.r. Forţele Armate Britanice)

· Experienţă în curăţenie: „Albit, spălare vase, lustruit ferestre, dat cu mopul etc.”

· „Vară 2001 – muncă de voluntariat în îngrijirea persoanelor în vârstă şi a „legumelor”

· „Oferirea de consultanţă clienţilor privind poliţele de asigurare disponibile”

· „Monitorizarea transportului maritim şi primirea acestuia”

· „Cunoştinţe PC: Word, Excel, Power Point etc. sunt programe foarte accesibile mie şi, de asemenea, nici internetul nu-mi este străin”

· „Am lucrat pentru oamenii în vârstă unde verificam dacă au murit sau încă mai trăiesc”

Idealuri:

· „Sunt pe cale să mă înscriu la Open University la facultatea de „Afaceri şi Finanţe”. Presimt că această calificare se va dovedi în detrimentrul meu pentru succese viitoare”.

· „Timpul este foarte preţios şi ar trebui folosit pentru a înregistra rezultate optime şi mai cred că nu ar trebui să ne jucăm cu el”

· „Care este cea mai mare realizare profesională de până acum? Răspuns: „Sunt multe realizări”. Întrebare „Care este idealul dumneavoastră în carieră?” Răspuns: „Şofer”.

Aptitudini:

· „Unghii foarte frumoase”

· „Am ESP, cred” (n.r. al saselea simţ, ESP = extrasensory perception)

· „Consider că slăbiciunea reprezintă prima treaptă spre a deveni puternic; îţi insuflă atitudinea corectă şi motivaţia. La şcoală am fost sfătuit să îmi rezolv problema legată de punctualitate…”

· „Aici, nu cred că vrei să scrii asta despre tine” – un comentariu lăsat într-o scrisoarea de intenţie

· „Aţi irosi oportunitatea de a angaja pe cineva ca mine? Cred că nu” – concluzia unui candidat în scrisoarea de intenţie

· „Sunt formidabil cu publicul” – cu menţiunea că aplicantul a scris „pubic” (pubian, în traducere) în loc de „public”

· „Ştiu când să ţin, ştiu când să las”

· „Cunosc foarte bine meniurile de la McDonalds” – un candidat pentru un job la McDonalds

· „I am a good ass to the company” în traducere, „sunt o achiziţie semnificativă pentru companie”, dar fără ultimele doua litere la „asset”

·  „Învârtirea (revolved în loc de resolved) problemelor clienţilor şi anchete”

· „Ce vă motivează?” Răspuns: „O motivare ar fi aceea că trebuie sa munceşti pentru bani”

· „Realizarea în cursul unei luni a tuturor targeturilor în proporţie de 110%”

·  „Care este departamentul în care doriţi să lucraţi?” Răspuns: „Contabil – pentru că ştiu despre ce este vorba şi îmi place”

· „Am supravieţuit muşcăturii unui animal subacvatic extrem de periculos”

· „Care este este cel mai mare ideal în carieră?” Răspuns: „Un sejur cu familia în Dubai”

· „Ştiu să dansez Moonwalk” (Michael Jackson)

Hobby-uri:

· „Îmi place să gătesc, în special preparate chinezeşti şi italieneşti”

· „Îmi place să admir aligatorii noaptea”

· „Stare civilă: deseori. Copii: numeroşi”

Aici afli cum să îţi faci un CV de calitate.