Un an de la moartea lui Michael Jackson

De Erika Chivu, pe

Parcă a fost ieri. M-am trezit de dimineaţă, am deschis televizorul şi am crezut că e o glumă proastă când am văzut ştirea despre moartea lui Michael Jackson. Şi iată că azi…
… 25 iunie, se împlineşte un an de atunci.

Un an în care controversele, bârfele şi disputele nu au încetat, ba chiar s-au adâncit. După moarte, ca şi în timpul vieţii, Michael Jackson a rămas în centrul a nenumărate discuţii în care sunt implicaţi copiii lui, fraţii, părinţii, doctorii, avocaţii, contabilii, fostele soţii, televiziunile, jurnaliştii. Şi astăzi se mai vorbeşte despre boala de piele care l-a transformat pe Rege dintr-un băieţel negru într-un bărbat alb, aşa cum se vorbeşte despre relaţiile lui cu copiii, ai lui şi ai altora, despre relaţiile cu femeile din viaţa lui şi despre câte şi mai câte.

Moartea lui Michael Jackson

Pe 25 iunie 2009, Michael Jackson a fost găsit inconştient în patul casei sale din Los Angeles. Medicul personal a încercat să-l resusciteze, dar fără succes, aşa că a apelat la paramedici, care au ajuns la trei minute de la apelul telefonic.

În acel moment, Regele nu mai respira, aşa că paramedicii au început manevrele de resuscitare care au continuat pe tot drumul către spital şi încă o oră după sosirea la camera de gardă. Din păcate, Michael Jackson n-a mai deschis ochii niciodată.

Una din autopsiile făcute cadavrului au arătat că Michael Jackson fusese ucis cu un cocktail periculos de medicamente puternice, aşa că au intrat pe fir poliţiştii, care l-au luat în vizor pe medicul personal al starului, dar şi pe alţi doctori care îi prescriseseră medicamente.

La un an de la eveniment, moartea lui Michael Jackson rămâne încă un mister, ca şi starea lui de sănătate din ultimele luni de viaţă. Unii din apropiaţi spun că era plin de energie şi sănătos, alţii sunt convinşi că era foarte slab, bolnav şi dependent de medicamente.

Fanii au luat cu asalt internetul

Veştile proaste au circulat repede şi de această dată, aşa că la scurt timp, fanii erau deja pe Walk of Fame, lângă steaua lui Michael, cu flori şi lumânări. Site-uri precum Google, Wikipedia şi Twitter au „căzut” imediat din cauza numărului mare de accesări: oamenii care auziseră vestea întâmplător au căutat confirmări pe Internet. Într-o singură oră, un milion de persoane au accesat pe Wikipedia pagina cu biografia lui Michael Jackson. În fiecare minut, 5000 de persoane anunţau moartea Megastarului pe contul lor de Twitter.

În curând, oameni din toată lumea au ieşit în stradă ca să-i aducă un omagiu lui Michael Jackson. Oamenii, înarmaţi cu flori, lumânări şi poze ascultau muzica starului şi plângeau împreună, fie că se cunoşteau sau nu.

Din acest moment, numele lui Micheal Jackson era pe buzele tuturor, şi al fanilor, şi al celor care nu-l agreau, iar muzica lui se auzea în toate casele şi din toate maşinile. Cei care nu mai ascultaseră muzica lui de ani buni, şi-au adus aminte cine a fost Michael Jackson.

Citeşte continuarea pe pagina următoare: 1 2