Hugh Laurie a primit titlul de Comandor al Ordinului Imperiului Britanic, din partea Prințului Charles

De Ioana Tătaru, pe
Protagonistul serialului de succes „Dr. House”, actorul Hugh Laurie, a primit titlul de Comandor al Ordinului Imperiului Britanic, din partea prințului moștenitor Charles de Wales, pentru serviciile aduse teatrului din regat, anunță BBC.

Hugh Laurie, Walk of Fame

Hugh Laurie (James Hugh Calum Laurie) este un actor, scriitor și muzician englez. Acesta s-a născut în Oxford, Marea Britanie, pe 11 iunie 1959.  A devenit cunoscut ca membru al cuplului artistic Fly and Laurie, împreună cu prietenul său, Stephen Fry, iar ulterior ca actor în serialul britanic de televiziune Blackadder. A jucat în lungmetraje precum: Stuart Little, Maybe Baby, Street Kings sau Rațiune și Simțire. Din anul 2004, a jucat rolul lui Dr. Gregory House, protagonistul dramei de televiziune House. Pentru rolul din acest serial, Hugh Laurie a fost recompensat cu două Globuri de Aur, trei nominalizări ale Asociației Criticilor de Televiziune și cinci nominalizări la Emmy. În anul 2016, Hugh Laurie a primit o stea pe Walk of Fame din Hollywood, Los Angeles.

Citește și: – 6 actori celebri pe care trebuie să îi asculți cântând

-Top 5 cei mai sexy doctori din seriale