,,Bărbatul şi moda” de Adina Nanu şi Ovidiu Buta

De Unica.ro, pe

Ovidiu Buta a debutat în calitate de scriitor în 2006, cu volumul ,,Victima Modei,, iar Adina Nanu, este unul dintre cei mai apreciaţi critici de artă din Romania şi cel mai important istoric al costumului.

,,Cartea este rezultatul unui dialog între o femeie şi un bărbat, dintre doua generaţii. Amîndoi sunt preocupaţi de înfăţişarea umana: Adina Nanu e istoric de arta, iar Ovidiu Buta, care i-a fost student la Universitatea Naţionala de Artă Teatrală şi Cinematografică din Bucuresti, este un tânar jurnalist de modă.

Subiectul discuţiei este arzător de actual: înfăţisarea masculină aflată în plin proces de transformare la inceputul mileniului III. Căci, după ce în secolul XX femeile au golit dulapurile de haine ale bărbaţilor, luând la purtare totul, de la pantaloni şi cravate la pălarii şi cămăşi, e firesc să ne aşteptăm ca, în veacul urmator, sexul tare să dorească să îşi ia revanşa, să îşi dobândeasca libertatea de a se îmbraca la fel de variat ca reprezentantele sexului frumos. ,,
Cartea a apărut la editura Polirom, costă 32, 95 lei iar în cuprins regăsim următoarele capitole:- Comunicarea prin imagine, moda şi stilul – Costumul – a doua piele. Funcţiile costumului – Mijloacele de expresie vizuala – Bărbatul ideal. Dandy-ul şi dandismul, vârsta şi moda – Trupul fără haine. Dimensiuni şi proporţii, cunoaşterea de sine, remodelarea trupului – Coafuri, bărbi şi mustăţi – Trupul în haine. Corectarea siluetei prin veşminte – Îmbrăcămintea piesă cu piesă – Muzica, dansul şi costumul – Costumul festiv – Între prezent şi viitor.

Foto: Arhivă Ringier