Top 20 cele mai bune licee și colegii din București după ultima medie de admitere

De Unica.ro, pe Ultimul update Marți, 27 iulie 2021, 16:02

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” este primul în top 20 cele mai bune licee și colegii din București după ultima medie de admitere. Urmează Colegiile Naţionale „Tudor Vianu” și „Sfântul Sava”.

Top 20 cele mai bune licee și colegii din București este deschis de Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, unde ultima medie de admitere din 2021 a fost 9,56. Podiumul este completat de Colegiul Naţional de Informatică Tudor Vianu, liderul de anul trecut, cu media 9,52, și de Colegiul Naţional Sfântul Sava, unde media a fost 9,51, potrivit datelor de la Ministerul Educaţiei, centralizate de Ziarul Financiar.

Colegiile de pe primele două locuri din clasament au avut fiecare câte 234 de locuri anul acesta. Însă toate au înregistrat scăderi ale ultimei medii de admitere față de anul trecut.

În București sunt în total 101 licee de stat și alte 21 de școli private. În 2021 au fost repartizaţi 89.983 de elevi (98,54%) în învăţământul liceal de stat din totalul elevilor cu opţiuni completate (91.315). Dintre aceş­tia, 57.574 de candidaţi au fost repartizaţi la filiera teoretică, iar 32.409 candidaţi – la filiera tehnologică. Circa 348 de candidaţi au fost admişi cu media 10.

Citește și: Ce probleme de sănătate a avut soția lui Nicolae Botgros: A fost operată de trei ori într-o săptămână

Simona Halep nu s-a căsătorit cu Toni Iuruc. Care a fost motivul petrecerii

Soția dirijorului Nicolae Botgros a murit la 68 de ani

Daniel Pavel, prezentatorul “Survivor România”, i-a cerut mâna iubitei sale, Marina

Top 20 cele mai bune licee și colegii din București, după ultima medie de admitere din 2021

• Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, cu 9,56;
  • Colegiul Național de Informatică Tudor Vianu cu 9,52;