Scandal-monstru la TVR! Directorul de programe: «Nimeni nu ştie ce de făcut!»

De Libertatea.ro, pe

Postul naţional, longevivul TVR, inaugurat în 1956, pierde pe zi ce trece tot mai mulţi telespectatori, supremaţia la capitolul audienţe fiind deţinută de posturile comerciale Antena 1 şi PRO TV. Stelian Tănase, preşedintele director general al televiziunii din Calea Dorobanţilor, încearcă să resusciteze această instituţie, dar viziunea lui nu e nici pe departe pe placul angajaţilor şi nici al românilor plătitori ai taxei obligatorii de 4 lei lunar pe familie. Reporterii ziarului Libertatea au pătruns în culisele acestui scandal.

Consiliul de Administraţie al Televiziunii Române a aprobat, la finele lunii trecute, schimbarea strategiei de programe a Societăţii Române de Televiziune, prin diferenţierea identităţii editoriale a canalelor publice.

Decizia a speriat multă lume, crezând că, astfel, postul principal al televiziunii publice va deveni unul exclusiv de ştiri, iar TVR 2 se va transforma într- un canal de divertisment. Acest lucru a generat haos pe culoarele TVR, cei mai mulţi angajaţi ai postului s-au văzut deja pe lista concediaţilor, iar cei care mai trag nădejde că îşi vor păstra locul de muncă sunt într-o ceaţă totală, căci nu mai ştiu ce anume vrea de la ei şeful lor, Stelian Tănase.

Citeşte mai multe pe Libertatea.ro