Model de pe Instagram, găsit spânzurat. Moartea tinerei este un mister

De Oana Savin, pe Ultimul update Miercuri, 05 septembrie 2018, 14:30
Sinead McNamara, un model cunoscut pe Instagram, a fost găsită spânzurată pe puntea unui yacht pe care lucra, în Grecia. Moartea tinerei este un mister, întrucât cu câteva ore mai devreme se afla într-un club, unde a petrecut cu prietenii.

Cu puțin timp înainte de a fi găsită spânzurată, Sinead, în vârstă de 20 de ani, era „veselă” și „în stare de spirit bună”, au afirmat martorii. Ea a ieșit să danseze într-un club cu prietenii, în Argostoli, pe insula greacă Kefalonia, a afirmat managerul barului.

Tânăra, de origine din Australia, a fost descoperită în stare critică 24 de ore mai târziu, pe puntea din spate a yachtului Mayan Queen IV, notează Mirror.

McNamara lucra pe acest yacht în valoare de 108 milioane lire sterline, deținut de magnatul mexican Alberto Baillères, de doar patru luni.

Citește și: Bărbatul care deținea recordul mondial pentru cele mai lungi unghii și le-a tăiat, după 66 ani VIDEO

Cu 15 minute înainte de a fi găsită de către căpitanul vasului, ea a stat de vorbă cu o gardă de corp. Acesta a spus că a văzut-o pe Sinead la ora 1:45 dimineața. A strigat la ea, dar nu a primit niciun răspuns, așa că a început să țipe după ajutor.

Un doctor aflat la bord a încercat să o resusciteze timp de câteva minute.

Chiar am sărbătorit crezând că a fost salvată. Mai târziu am aflat că a murit”, a declarat căpitanul.

Fata a murit în drum spre spitalul din Atena.

Autoritățile spun că dovezile indică o sinucidere, însă consideră că decesul ei este învăluit în mister.

În prezent, autoritățile verifică mesajele și fotografiile găsite în telefonul mobil al modelului.

Colegii ei de pe yacht au declarat autorităților că Sinead tocmai trecuse printr-o despărțire.

Citește și: A postat o fotografie pe rețelele de socializare și a primit amenințări cu moartea. Ce a surprins o tânără în imagine

Trupul ei va fi transportat înapoi în Australia și va fi însoțit de mama și sora tinerei, care au mers în Grecia pentru a se întâlni cu Sinead și a petrece vacanța împreună.

Familia ei a fost îndemnată să stea departe de morgă și nu li s-a permis să vadă trupul tinerei, motivând că nu este bine să o vadă în starea aceea.

Starul de pe Instagram a ajuns în Grecia la mijlocul lunii iunie, după ce a călătorit în Bali, Alaska și Whitsundays.

Sursă foto: Instagram