Coronavirus: 13 aprilie, ziua critică pentru România. În total, vor fi peste 800 de decese

De Raluca Vițu, pe Ultimul update Miercuri, 08 aprilie 2020, 19:05

Institutul de Metrică și Evaluare a Sănătății a dat publicității mai multe predicții privind evoluția coronavirusului în lume. Printre alte țări, este evaluată inclusiv România.

Astfel, conform cercetătorilor, ziua de 13 aprilie va fi punctul maxim în ceea ce privește numărul de decese la noi în țară. Tot aceștia anticipează faptul că ultimul deces din țara noastră va fi înregistrat în jurul datei de 8 mai. În total, în România, bilanțul morților ar fi de 804.

Conform aceluiași studiu, Marea Britanie ar urma să aibă cele mai multe decese (peste 66.000), urmată de SUA, cu 60.000.

Citeşte şi: Streinu-Cercel, despre câte luni mai stăm case din cauza coronavirusului

Din datele aceluiași Institut reiese faptul că Italia, Franța și Spania au trecut de “vârf”.

Institutul de Metrică și Evaluare a Sănătății este un institut de cercetare care lucrează în domeniul statisticilor globale de sănătate și evaluării impactului la Universitatea din Washington din Seattle.

La noi, numărul deceselor este în creștere.

Până la această oră, în România au fost confirmate 4.761 de infectări și 215 de decese provocate de coronavirus.

sursa foto – 123rf.com