649 de cazuri de COVID-19 confirmate în școli, la cinci zile de la redeschidere

De Unica.ro, pe

Situația epidemiologică din școli înregistrează 76 de noi cazuri de COVID-19 și 649 de cazuri de COVID-19 în total la cinci zile de la redeschiderea școlilor.

Ministerul Educației a oferit următoarele informații cu privire la situația cazurilor înregistrate între 11 și 12 februarie, după cum arată Libertatea:

• Număr clase cu activitate suspendată în perioada 11-12 februarie: 32
  • Număr elevi confirmați în perioada 11-12 februarie: 46
  • Număr angajați confirmați în perioada 11 – 12 februarie: 30

Citeşte și: Ce spun experții despre cazurile de COVID-19 din școli: „Infectarea nu are legătură cu școala, ci cu vacanța”

Școlile s-au redeschis în data de 8 februarie, odată cu începerea celui de-al doilea semestru școlar.

Ordinul comun al Ministerului Educației și al Ministerului Sănătății, semnat de miniștrii Sorin Cîmpeanu și Vlad Voiculescu, arată că la apariția unui caz confirmat de COVID-19 într-o clasă de învățământ preșcolar sau primar, „se suspendă cursurile grupei sau clasei respective pentru o perioadă de 14 zile”.

Foto: 123rf.com