Portret de designer: Alexandra Calafeteanu

De Diana Sorescu, pe

Alexandra Calafeteanu este un nume cunoscut în sfera modei, o creatoare cu potenţial, un designer ce promite. Mai jos, biografia personală povestită chiar de ea.

Carte de vizită

Alexandra Calafeteanu, 24 de ani, Târgovişte, berbec

– Pasiunea pentru modă o am de mică, în clasa a V-a am intrat la Şcoala de Arte Plastice şi am ştiut exact ce voi face în viitor, exact ce fac acum! Încă din clasele primare domnul profesor Gheorghe Simion m-a încurajat şi susţinut în tot ceea ce am făcut, mi-a dat libertatrea de a crea şi a crezut în talentul meu.

– Mă inspiră Balenciaga, Miucia Prada, Chanel, clasicul reinventat, croiurile aparent simple şi detaliile inovatoare.
– Am urmat Şcoala generală de Arte Plastice, Liceul de Arte Plastice, Universitatea Naţională de Arte şi Design, Bucureşti, secţia Design Vestimentar, masterand secţia Design Vestimentar, al aceleiaşi Universităţi.
– În primă fază am început să fac modă în şcoala generală când am practicat-o pe mine, îmbrăcam haine croite şi cusute de mine, în liceu pe prieteni, din anul I de facultate la o cunoscuta firmă de modă, apoi în propriul atelier.
Premii:
14-17 aprilie 2010, Participare cu colectia Lexem, F/W 2010 la festivalul naţional de modă, „Cluj Fashion Week”, ediţia I
Mai 2010 New Models Contest România, Craiova
2008-2010 fashion editor revista DIVA, trustul de presa RINGIER.
23 iunie, a IX-a ediţie Soirees de la Mode. Tema ediţiei: FUTURISMUL / Evoluţia Modei în sec XXI
Iunie 2008 Prezentarea colecţiei de diplomă, „Sculpturi Urbane, Bellagio, Bucureşti, prof.coord.lect. dr. Barbu Paula
Mai 2008 Participare la festivalul studenţesc de modă, Cluj Napoca, „Festival manifest 2008”, Lect. univ. Avram Ioana Sanda
Participare la colecţia de costume în cadrul expozitiei „RETRO” a  criticului de artă Adina Nanu, la Centrul Cultural Metropolitan pentru Tineret, Bucureşti