„Zbor peste Long Island”, de Chang-rae Lee

De Unica.ro, pe

Chang-rae Lee, pe care publicaţia New Yorker îl consideră unul dintre cei 20 de scriitori ai secolului XXI, şi-a confirmat locul în această pleiadă cu Zbor peste Long Island, roman electrizant care…
surprinde ce se află dincolo de confesiunea unui om apparent resemnat cu propria lui înstrăinare.

Jerry Battle, naratorul contemplativ din impresionantul roman al lui Chang-rae Lee, este înrudit spiritual cu Harry (Rabbit) Angstrom, eroul lui John Updike.

Creând lumea lui Jerry, un petic din Long Island undeva între districtul Cheever şi verdele paradis dispărut al lui Gatsby, Lee oferă instantanee spectaculoase despre clasa de mijloc şi despre cum se raportează personajul său la „norocul porcesc pe care-l poţi avea într-un macrocosmos plin de lucruri fără nici o legătură cu tine”.

„Romanul Zbor peste Long Island ne reaminteşte de ce citim literatură. Lee a reuşit aici ceea ce sperăm să facă toate cărţile bune: să ne reînnoiască încrederea în umanitate. ” Los Angeles Times

„Un roman maiestuos. Lee nu este primul care a dat la iveală faptul că suburbiile ascund adâncimi nebănuite de suferinţă cumplită şi nemulţumire. John Updike, Richard Ford, Rick Moody şi John Cheever au trecut şi ei prin această experienţă. Dar portretul pe care îl face Chang-rae Lee este mai actual decât oricare altul. Perfecţiunea strălucitoare a prozei lui Lee este ea însăşi o metaforă, un simbol al splendorii superficiale, fără cusur, a suburbiei americane. ” Time

Proprietar al unei mici afaceri de familie şi pilot pasionat, Jerry Battle a avut parte de toate marile încercări şi evenimente traumatizante ale vieţii: i-a murit soţia, copiii s-au înstrăinat de el, fiica lui, Theresa, este diagnosticată cu cancer, iar cu propriul său tată, acum internat într-un azil, are o relaţie conflictuală.

Ajuns la cincizeci şi nouă de ani, Jerry alege să devină spectator al propriilor probleme. Singura bucurie care i-a mai rămas este să-şi piloteze avionul Cessna, înălţându-se deasupra suburbiilor aparent anoste din Long Island şi cufundându-se în lungi meditaţii asupra condiţiei sale (Jerry este de origine italiană), asupra istoriei familiei sale şi stereotipiilor vieţii clasei de mijloc americane.

Dar evadarea din propria sa viaţă şi încercarea de a abandona întreaga încărcătură emoţională a evenimentelor neplăcute jos, la sol, se dovedesc numai o soluţie temporară şi o rută ocolitoare ce va conduce la acelaşi deznodământ dramatic.

Scriitorul american de origine coreeană Chang-rae Lee s-a născut la Seul, la 29 iulie 1965. A emigrat în SUA împreună cu familia când avea trei ani. Şi-a petrecut copilăria la Westchester, statul New York. A absolvit Yale University, obţinând licenţa în limba engleză în 1987, şi University of Oregon, obţinând titlul de Master of Fine Arts în creative writing în 1993.

Înainte de a se dedica în totalitate profesiei de scriitor, a fost analist financiar pe Wall Street timp de un an. În prezent este directorul Programului de masterat în creative writing la Princeton University. Cu primul roman, Native Speaker (1995), în care tratează alienarea şi trădarea prin prisma unui imigrant coreean, implicat în spionajul industrial american, Chang-rae Lee a câştigat, în 1996, PEN/Hemingway Award şi American Book Award.

Următorul roman, A Gesture Life (1999), se opreşte asupra temei identităţii şi asimilării, văzută prin ochii unui medic american de origine japoneză, bântuit de experienţa traumatizantă trăită în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.

În 2004, a apărut cel mai cunoscut roman al său, bestsellerul internaţional Zbor peste Long Island (Aloft), tradus imediat în peste zece ţări, iar în 2010, romanul The Surrendered.

Romanul a apărut la Humanitas Fiction
Colecţia Raftul Denisei