Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/pasalau1.dev.unica.ro/site/wp-content/themes/unica-clean/single.php on line 52

Program Noaptea Muzeelor 2019. Activități culturale și evenimente speciale

De Oana Dinu, pe Ultimul update Joi, 20 mai 2021, 14:53

Aflat la cea de-a 15-a ediție, evenimentul european Noaptea Muzeelor 2019, își va deschide porțile în data de 18 mai. Ce muzee putem vizita și evenimente speciale vor avea loc sâmbătă seara.

Mii de muzee și instituții culturale române participă la Noaptea Muzeelor 2019 și invită publicul să ia parte la maratonul cultural ce se va desfășura în acest weekend. Evenimentul face parte din proiectul Noaptea Europeană a Muzeelor, iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa şi patronat de Consiliul Europei, UNESCO şi de Consiliul Internaţional al Muzeelor. În România, acesta este organizat de Reţeaua Naţională a Muzeelor din România.

Iubitorii de cultură pot alege să facă un tur al muzeelor care s-au înscris la acest eveniment, printre care se numără Muzeul Naţional al Ţăranului, Muzeul Naţional de Istorie Naturală „Grigore Antipa„, Muzeul Naţional de Artă al României, Muzeul Naţional de Geologie, Muzeul „George Enescu”, Muzeul Municipiului Bucureşti, Muzeul Naţional al Aviaţiei Române, Muzeul Naţional al Pompierilor, Muzeul de Artă „Vasile Grigore”, Muzeul Naţional Cotroceni, Muzeul Căilor Ferate Române, Muzeul Naţional de Artă Contemporană, Muzeul de Artă Veche Apuseană „Dumitru Furnică Minovici”, Muzeul Naţional al Hărţilor şi Cărţii Vechi, Muzeul Naţional al Literaturii Române, Muzeul Universităţii de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu” şi Muzeul Universităţii Politehnica, Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti – Mogoşoaia.

Printre noutățile acestei ediții se află Muzeul de Artă Recentă (MaRe), Muzeul Recordurilor Româneşti, Muzeul Tablourilor în Mişcare (oferit de Qreator) şi Cel mai mic muzeu mobil, organizat de Corul Naţional de Cameră „Madrigal – Marin Constantin”.

Program Noaptea Muzeelor 2019

Programul tuturor muzeelor și insituților culturale ce au loc în București îl puteți găsi AICI.

Printre proiectele interesante ce s-au alăturat Nopții Muzeelor 2019 amintim „Noaptea tablourilor în mișcare”, ce va avea loc la Muzeul virtual, Qreator. Picturi românești de referință vor prinde viață pe muzica lui Silent Strike.

Pe una dintre cele mai înalte clădiri din București, Globalworth Bucharest Tower Center, publicul va putea descoperi o lume subacvatică preistorică, adusă din nou la viață cu ajutorul noilor tehnologii.

Vizitatorii pot fi pentru o seară călători cu trenul în timp, la Muzeul Căilor Ferate. Biroul cu obiecte personale ale marelui inginer Anghel Saligny, dar și alte exponate de exceptie din istoria căilor ferate vor putea fi văzute.

La Muzeul de Artă Recentă, experiența va fi una completă. MARe anunță o seară de neuitat, cu trei expoziţii şi patru evenimente speciale, printre care expozitia temporară ”Fete de vis: Idealul feminin în arta românească, de la Nicolae Grigorescu la Ion Grigorescu”.

La Noaptea Muzeelor 2019, în cadrul Muzeului Recordurilor, vizitatorii pot vedea cea mai mare colecţie de fiare de călcat din lume, omologată de Guinness Book of Records.

Cel mai mic muzeu mobil este o instituţie itinerantă, care va fi în faţa publicului în Muzeul Naţional al Ţăranului Român, Muzeul Naţional de Istorie Naturală „Grigore Antipa”, Muzeul Naţional „George Enescu”, Muzeul Colecţiilor de Artă, platoul Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I” şi la Muzeul Municipiului Bucureşti – Palatul Şuţu, conform mediafax.

Acestea sunt doar o mică parte dintre obiectivele ce merită vizitate într-o noapte atât de specială precum este Noaptea Muzeelor 2019.

Sursă foto: shutterstock.com