Ce premiere vedem în weekend?

De Nicoleta Galeteanu, pe

Iubitorii de teatru au parte în acest weekend de reprezentaţii deosebite, premiere de înaltă ţinută artistică. În avanpremieră, studenţii Universităţii de Artă Teatrală ” I.L. Caragiale”
  ….propun duminică, de la ora 19, timp de o oră şi jumătate, o „Demonstraţie inedită, iar actorii de la Compania Dan Puric porpun o „Fantasmagorie, un spectacol fascinantde pantomimă, în care actroii Nadejda Dimitriu, Vadim Rusu, Petre Voicu şi Petru Ciobanu te vor convinge că ai ajuns în mijlocul unei lumi de-a-ndoaselea.

O poveste cu nostalgii şi năzdrăvănii româneşti, redată într-un spectacol de pantomimă şi circ. Piesa se joacă în Sala Rapsodia, de la ora 19,30.

Primele zile din luna martie vin cu alte două premieră de excepţie, pe care păcat ar fi să le ratezi.

Luni, 1 martie, de la ora 20,30, la The Light Cinema te cheamă la teatru, de această data. „O noapte furtunoasă-Mafia, în regia lui Alexadru Nagy, este o reprezentaţie după celebra piesă a lui Caragiale.

O montare îndrăzneaţă care surprinde atmosfera familiei de mafioţi, a clanurilor şi a intereselor ascunse, păstrate sau condamnate de ţinerii actori Alexandru Nagy, Antonio Predescu Raluca Balaci.

Pe 2 martie, actorii Teatrulului „I.L. Caragiale” au pregătit un spectacol de excepţie, „Exilaţii, după dramaturgul bulgar Ivan Vazov, în regia lui Alexander Morfov.

Nici programul la cinema nu este unul deloc modest, aşa că dacă ai chef să vezi un nou film, cinematografele ţi-au pregătit trei.

O comedie franţuzească cu umor franţuzesc, de care doar personajul principal nu este conştient.

După ce un glonte rătăcit i se înfige în creier, Bazil se hotărăşte, împreună cu prietenii săi, să distrugă două mari fabrici de armament. Este uşor de intuit ce război se declară între cele două „armate”. „Micmacs A tire-larigot/ Micmacs” rulează la Hollywood Multiplex, Starplex şi Cinema City Cotroceni.

Mult aşteptat şi mult lăudat, cel mai nou film al lui Martin Scorsese, care însă a ratat Oscarul, „Shutter Island poate fi văzut de astăzi în cinematografe.

Un film cu Mark Ruffalo şi Leonardo Dicaprio, care sunt însărcinaţi să investigheze evadarea unei criminale dintr-un ospiciu de pe insulă Shutter. Doar că aici se întâmplă lucruri dubioase şi inexplicabile.

Dacă şi în blocul tău locuiesc vecini curioşi, este timpul să afli cine te spionează. În „The Spy Next Door/ Spionul din vecini”, spionul este nimeni altul decât Jackie Chan, care are de împlinit o noua misiune.

Bob se oferă să aibă grijă de copiii lui Gilian, cu care ar trebui să se căsătorească, dar aceştia îi vor pregăti o surpriză care-i va aduce pe cap un terorist rus.

Poţi vedea filmul la Movieplex Cinema Plaza, Hollywood Multiplex, Cityplex, Starplex sua Cinema City Cotroceni.

Iată şi alte filme care rulează la cinematografele din oraş:

Cea mai fericită fată din lume”, Institutul Francez – Elvira Popescu
Dragoste fără preaviz”, Gloria
Louise Michel”, Scala

Ziua care mi-a schimbat viaţa”, Noul Cinematograf al Regizorului Român (NCRR) – Studioul Horia Bernea
Percy Jackson şi Olimpienii: Hoţul fulgerului”, Cinema City Cotroceni, Hollywood Multiplex, Light Cinema, Movieplex Cinema Plaza România, Starplex

Deasupra tuturor”, Institutul Francez – Elvira Popescu
Duş rece”, Institutul Francez – Elvira Popescu

Pauline la plajă”, Institutul Francez – Elvira Popescu
Carmen face cunoştinţă cu Borat”, Noul Cinematograf al Regizorului Român (NCRR) – Studioul Horia Bernea

Flandres/Flanders”, Institutul Francez – Elvira Popescu
Ponyo”, Noul Cinematograf al Regizorului Român (NCRR) – Studioul Horia Bernea